Açlık-Knut Hamsun

Knut Hamsun’un Açlık Kitabının Yorumu:

Açlık okudum bitti Knut Hamsun muazzam bir kitaptı. Çok etkilendiğimi ve çok beğendiğimi söylemek isterim en başta. Yazarın yaşadığı o açlık hislerini, o kıvranmalarını, o mide bulantılarını, o devinimlerini yaşamamak mümkün değil okurken ve tabii o büyük gurur ve umudunu da, yeri gelen isyanlarını da, haykırışlarını, çılgınlık hallerini de… Ya dürüstlüğü ve kendisini sorguya çekmesi sürekli… Peki ya açlıktan yazamayacak kadar boş hissetmesi zihnini, kendini kaybetmesi…

Defalarca üst üste vurguladığı açlığın anlatmak istediği daha çok şey belki, daha içerde bir alt metin; bu sade, doğal, yalın sözcüklerin cümlelerin altında. Ama tok insanın açın halinden anlaması zor tabii biraz, empatisi bile zor değil mi? Neyse. Ben bu eseri çok çok sevdiğim Martin Eden’e benzettim okurken benim gibi düşünen var mı merak ediyorum açıkçası.

Bir de şunu eklemek istiyorum izninizle: Bir gün sahafta edebiyatsever bir beyle tanıştım; Mithat bey. Müthiş bir bilgi birikimine sahip biri, ayaküstü birkaç büyük edebi kitap hakkında verdiği bilgiler çekti beni ve bana Açlık kitabını önerdi, bende elimde olduğunu ama henüz okumadığımı söyledim. Sonrasında Knut Hamsun ile alakalı şunları söyledi bana: ‘’İnanın Hatice hanım Açlık kitabının yazarının, bu hayatı yaşayan bir yazarın, nasıl olup da Hitler’in yanında yer aldığını anlayamıyorum, çok ilginç buldum bu siyasi fikrini ve yadırgadım. O kitabı yazacaksın sonrada Nazilerin yanında yer alacaksın, ırkçılık yapacaksın ne büyük çelişki değil mi? Siz biliyor muydunuz?’’ Tabi ki bilmiyordum, öne aldım kitabı okumayı da hemen ve sonrasında bakındım biraz araştırdım evet gerçekten Hitler yanlısı bir politika izlemiş ve bunun üzerine Norveç halkı Knut Hamsun’un kitaplarını getirip kapısının önüne bırakmış günlerce tepkisini belli etmek adına. Gördüğüm en güzel, en zarif sosyal mesajlardan biri bu tepki.

Her yeni kitapta bir şeyler öğrenmek her yeni kitapta bir şeyler araştırmak bir harika.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @htcecrin_

Knut Hamsun’un Açlık Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Açlık

Kitabın Yazarı: Knut Hamsun

Kitabın Türü: Psikolojik Roman

Orijinal Adı: Sult

İlk Baskı Yılı: 1890

4.03/5 (92)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.