Altıncı Koğuş-Anton Çehov

Anton Çehov’un Altıncı Koğuş Kitabının Yorumları:

Merhaba Kitap Dostlarım.

Tolstoy ‘Ben mi başkalarının göremediklerini gördüğüm için deliyim, yoksa tüm bu gördüklerimden sorumlu olan onlar mı deli?’ der. Altıncı Koğuş, bir akıl hastanesi. Burada kayıtlı olan 5 hasta var ve bu beş kişiden birisi Ivan Dmitriç, kendisini diğer hastalardan ayıran bir husus daha var çok zengin bir aileden geliyor. İşine gereken önemi vermeyen Doktor Andrey Yefimıç, geldiği ziyarette Ivan Dmitriç ile tanışıyor. Onda diğer hastalara nazaran başka bir enerji hissediyor. Saatlerce yatıp, asabice sayıp sövmekte Dmitriç. Kendisine bu kadar hakaret edilmesine rağmen zekanın ve felsefi düşüncelerinin boyutu etkiliyor Doktor’u. Aynı saatlerde içtiği içkisini, görüştüğü dostunu, kısacası tüm alışkanlıklarını bırakıp Dmitriç ile sohbet edip arkadaş olmak istiyor.

Deli diye tabir ediyorlar lakin aradaki felsefi görüşler o kadar zeki bir beynin ürünü ki, etkilenmemek mümkün değil. Bizler her şeyi bildiğimizi sanırız, aslında sadece dağın görünen kısmıdır o.Öğrenmenin sonu yok. Doktor, başta karşı çıksa da zamanla etkileniyor Dmitriç’den. Lakin etrafındaki kimselerin bir deli ile sohbet kurmasından rahatsız olması onu derin bir çöküşe sürüklüyor.

Yazarın Altıncı Koğuş ile döneminin Rusya sorunları ve zorluk buranını tepkisizlik ile elit Rus aydını arasındaki ince çizgisiyle ‘delilik’ kavramını başka bir boyut ile okuyucuya aktardığı görülüyor. Kitap bana 3 kere geldi, bir keramet vardır dedim. Böylesine güzel ve düşündürücü eser elbette ki tavsiyemdir. ‘’Hayat can sıkıcı bir tuzaktır. Düşünen bir insan olgunluğa eriştiğinde ve tam bir bilinç kazandığında kendini istençsiz olarak sanki çıkışı olmayan bir tuzağın içindeymiş gibi hisseder. Aslında insan, iradesi dışında birtakım tesadüfler tarafından yokluktan var olmuştur. Peki neden?’’

Kitaba Puanım:5/5

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitap_dostum

Çehov bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçen bu novellasında, eğitimli bir hasta olan İvan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimıç arasındaki felsefi çatışmaya odaklanır. İvan Dmitriç maruz kaldıkları adaletsizliğe, içinde yaşamaya zorlandıkları berbat koşullara karşı çıkarken, Andrey Yefimıç bunları görmezden gelmekte ısrar eder ve durumu değiştirmek için kılını bile kıpırdatmaz. Doktor sonunda içine düştüğü ‘’felsefi’’ yanılgının farkına vardığında ise artık iş işten geçmiştir.

Altıncı Koğuş, Rusya’nın ve ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine onları uzaktan izlemeyi tercih eden elit Rus aydınının ‘’deliliği’’nin simgesidir adeta.

Altıncı Koğuş, Russkaya Mısl dergisinin 1892 kasım sayısında yayımlandığında büyük ilgi görmüştü. Hatta Lenin’in de yapıtı okuduktan sonra dehşete kapıldığı, ‘’Kendimi Altıncı Koğuş’a kapatılmış gibi hissettim’’ dediği rivayet edilir.

Kitaba bayıldım. Konusu beni çok etkiledi. Kitap felsefi tartışma üzerine yazılmış. Konuya daha gerçekçi yaklaşan bence hasta olan kişidir. Zaten kitabın sonunda bu açıkça gösterilmiş. Kitabi tabi ki tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar diliyorum.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @buchliebekitap

Anton Çehov’un Altıncı Koğuş Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Altıncı Koğuş

Kitabın Yazarı: Anton Çehov

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 72 (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Çevirmen: Yulva Muhurcişi

3.9/5 (104)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.