Anansi Çocukları-Neil Gaiman

Neil Gaiman’ın Anansi Çocukları Kitabının Yorumu:

Neil Gaiman’dan okuduğum dördüncü kitabın yorumuyla herkese merhaba. Yazarımızı ilk olarak Amerikan Tanrıları kitabıyla tanıdım ve gerek yarattığı dünya, gerekse anlatımına hayran kaldım. Çok ara vermeden Vadinin Hükümdarı ve biraz aradan sonra da Mezarlık Kitabı’yla devam ettim. Hepsi de birbirinden güzel, hayranlık uyandıran hayal gücüne sahip kitaplardı.

Anansi Çocukları, yine bambaşka bir dünya ile günümüz dünyası arasında geçen farklı bir kurgu. Gaiman, her kitabında olduğu gibi bunda da başka bir Tanrı olan Anansi’yi işlemiş. Anansi, Örümcek Tanrısı olarak bilinen, bir çok canlının korktuğu, hatta korku hikayelerinin hepsinin Anansi’yi anlattığı bir dünyayı okuyoruz.

Kitabımızın ana kahramanı Charlie ise Anansi’nin çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. Babasını sevmeyen, hatta bir Tanrı’nın çocuğu olduğunu bilmeden büyüyen bir yetişkin Charlie. Kitabımız ilk 100 sayfaya kadar durağan geçiyor. Charlie’nin babasıyla yaşadığı sorunlar, yalnız büyümesi, iş hayatının vasatlığı gibi konular işleniyor. İlerleyen sayfalarda sürpriz bir kişinin varlığı ile biraz daha hareketlense de, yine de önceki kitapların çekiciliğini bu kitapta bulamadım maalesef.

Mutlaka çok beğenenler vardır ama ilk üç kitaptan sonra bu çok durağan geçti. Belki bu yüzden, belki de kurgusu yüzünden aynı tadı alamadım. Ama Gaiman’dan vazgeçer miyim, tabi ki hayır. Çünkü yarattığı dünyalara dalmak ve o dünyanın içinde yaşamak bambaşka bir keyif.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aynurunkitaplari

Neil Gaiman’ın Anansi Çocukları Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Anansi Çocukları

Kitabın Yazarı: Neil Gaiman

Yayınevi: İthaki Yayınları

Kitabın Türü: Roman, Fantastik, Bilim Kurgu

Sayfa Sayısı: 384

Çevirmen: Murat Özbank

Orijinal Adı: Anansi Boys

İlk Baskı Yılı: 2005

3.95/5 (62)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.