Beyaz Geceler-Fyodor Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski’nin Beyaz Geceler Kitabının Yorumu:

Şuanda ben yedi mühürlü bir çekmecede bin yıl hapis kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Hazreti Süleyman’ın ruhuna sahipmişim gibi hissediyorum kendimi…

Yakalanmış bir kuşun yüreği gibi çarpıyordu yüreğim…

Her şeyi olduğu gibi söylemek en iyisi. Yüreğim şuramda konuşurken, ben susamam…

Merhabaaaaaaa. Güzel bir klasikle geldim yine. Yalnızca 19. Yüzyıl Rus edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en büyük yazarlarından biri o. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski! Bu güzel uzun öyküyü 27 yaşında yazmış bir de Dosto’cum. Gayet sevecen, aşkperest, hüzünlü bir hikâyesi var ki… Hep klasiklerin ağır bir dili olduğu düşünülür ancak Dostoyevski’nin anlatımı o kadar sade ve güzel ki, o kadar okunası yani.

Kitabın konusundan söz edeyim biraz da. Ve âhh Nastenka diye başlarım söze. Hayalperest anlatıcımız Petersburg’un ‘’beyaz geceler’’inde dolaşırken, Nastenka adlı güzel bir kızla tanışır. Nastenka da kahramanımız kadar yalnız bir adamdır. İkinci buluşmada aralarında bir dostluk doğar ve Nastenka hayat öyküsünü anlatır hayalperestimize. Aşık olduğu genç bir adam vardır ve aradan 1 yıl geçmesine rağmen kendisinden haber alamamıştır. Yazarımız tam dört gün geçirir Nastenka ile ve bu hüzünlü dört günü aşk dolu anlatır bize. Çünkü o da karşılıksız bir aşkla çoktan bağlanmıştır Nastenka’ya… Bu güzel öyküyü sizin de okumanızı tavsiye ediyor, mutlu ve kitaplı günler diliyorum kiiii.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @cansunun_kitapligi

Fyodor Dostoyevski’nin Beyaz Geceler Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Beyaz Geceler

Kitabın Yazarı: Fyodor Dostoyevski

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Belıye noçi

İlk Baskı Yılı: 1848

4.08/5 (112)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.