Biz-Yevgeni Zamyatin

Yevgeni Zamyatin’in Biz Kitabının Yorumu:

Biz, yazıldığı döneme ait toplumsal eleştiriler bulunduran bir distopya. İnsanlar sadece numaralardan ibaret günlük olarak yapacakları her şey planlanmış. Yemek, çalışma saatleri ne zaman nerde bulunacaklarından tut kiminle olacaklarına kadar her şey ortada ve planlı. Camdan odalarda yaşıyorlar. Tek Devlet denen bir yapı dış dünyada karşı ‘’Yeşil Duvar’’ları var. Bir ruha sahip olmak insanca şeyler hissetmek hastalık sayılıyor. Kahramanımız D-503 te bu numaralardan biri. Bir mühendis. Günlük tarzında tuttuğu kayıtlarını bize aktarıyor ‘’şu an evrenin neresinde olduğunu bilmediğim okuruma’’ diyerek. D-503 bir ruha sahip oluyor hissettikleri yaşadıklarını okuyoruz. Çok sürükleyici ve muhteşem bir anti ütopya. Mutlaka okumalısınız. Ben kitaba hayran kaldım. O kurgulanan dünyanın içinden zamanın toplumsal siyasi yapısına yapılan eleştiriler öyle muhteşem yerleştirilmiş ki. Siz mutlaka okuyun. Kitap hakkında söyleyeceklerim bu kadar bir kaç alıntı yapalım.

Bu kadın üzerimde denkleme tesadüfen girmiş, bölünemeyen irrasyonel sayı gibi hoş olmayan bir etki bırakmıştı.

Siz sonsuzluğu bir duvarla sınırlamaya çalışıyorsunuz, duvarın arkasına ise bakmaya korkuyorsunuz…

Bir sürü yeni şey sağanak bir yağmur gibi yağıyor ve tüm bunları toplamak için yeterli değilim, eteklerimi, avuçlarımı açıyorum, yine de kovalar dolusu yanıma yöreme dökülüp akıp gidiyor ve bu sayfalara sadece bir kaç damla damlayabiliyor.

– Bana sonuncu, en üst, en büyük sayıyı şöyle.

– Saçma sayıların sayısı sonsuzdur, sen hangi sonuncuyu istiyorsun? – Peki sen hangi sonuncu devrimi istiyorsun? Sonuncu diye bir şey yok, devrimler sonsuzdur…

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @_gunesiuyandiralim

Yevgeni Zamyatin’in Biz Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Biz

Kitabın Yazarı: Yevgeni Zamyatin

Yayınevi: İthaki Yayınları

Kitabın Türü: Bilim Kurgu

Sayfa Sayısı: 256 (İthaki Yayınları)

İlk Baskı Yılı: 1924

3.97/5 (60)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.