Cesur Yeni Dünya-Aldous Huxley

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabının Yorumu:

Yazar kitabi 1930 yılında yazmış o zaman için böyle bir öngörü ve hayal gücü karşısında yazara hayran olmamak elde değil bu kadar hayran bırakmasına sebep olansa içeriğinin günümüz dünyasıyla yadsınamaz benzerliği şüphesiz.

Alpha beta gamma adı altında oluşturulan kast sistemi ile insanların yaratıldığı her türün kendine has görevinin olduğu, bebeklerin uyandırılır uyandırılmaz şartlandırma ile eğitilmeye başlandığı gibi birçok sıra dışı eylem mevcut kitapta günümüz ile benzerlikleri ise dünyadaki teknoloji bağımlılığı, kapitalizmin yarattığı kast sistemi şartlandırma diye bahsedilen ve aslında bireyi düşünmemeye sorgulamamaya iten eğitim sistemi ve yasalar…

Okuyucuya sürekli herkesin mutlu olduğu tek renk bir dünya mı yoksa acılarla, mutsuzlukla, sevinçle yoğrulmuş içindeki her bireyin farklı bir renk taşıdığı dünya mı sorusuna maruz bırakan nadide bir bilim kurgu eseri. Ben de bunun üzerinde çok düşündüm özgür iradeye sahip olmadan bir ömür mutlu olacağım, herkesin herkesi elde edebileceği rekabetin sıfır olduğu bir dünya mı yoksa kötülüğün, acının, kıskançlığın, mutluluğun, özgürlüğün olduğu dünya mı bence çoğu insanın buna vereceği cevap aynıdır yanında getirisi ne olursa olsun özgür irade her zaman vazgeçilmeyen olacaktır.

Kitapta Henry Ford dünyanın tanrısıdır bunun sebebi ise seri üretim başlatan olması yine kitapta M.Ö ve M.S kavramları yerine Ford’dan önce ve Ford’dan sonra ifadeleri kullanılıyor keşke dünyanın nasıl böyle bir sisteme geçtiğinden de bahsetmiş olsaydı o kısmı da çok merak ediyorum. Ayrıca yazarın o döneme damgasını vurmuş isimleri kullanması da ayrı bir hava katmış esere Bernard Marx karakteri ismini Marx’tan, Leninanin Lenin’den, Mustafa Mood’un ismini Mustafa Kemal Atatürk’ten alması gibi birçok atıf mevcut. Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum benim son zamanlarda okuduğum en benzersiz eserlerden.

Mutluluk zor zanaat özellikle de konu başkalarının mutluluğu olunca. İnsan eğer sorgulamaksızın kabullenmeye şartlandırılmamışsa mutluluk gerçekten çok daha zor bir uğraş.

Yapabileceğin kadar söz ver sonra söz verdiğinden daha fazlasını yap!

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @pabucumunhukukcusu

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Cesur Yeni Dünya

Kitabın Yazarı: Aldous Huxley

Kitabın Türü: Roman, Distopya

Orijinal Adı: Brave New World

İlk Baskı Yılı: 1932

4.14/5 (69)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.