Clarissa-Stefan Zweig

Stefan Zweig’in Clarissa Kitabı Hakkında Bilgiler, Kitabının Yorumları:

Zweıg kitapları bildiğiniz gibi çok akıcı ve bir oturuşta bitiyor ama Clarıssa bu aralar yoğun bir koşuşturmacanın içinde olduğum içim elimde biraz süründü. Bu kitaptan daha fazla lezzet aldım çünkü diğer öykülerine göre sayfa sayısı daha fazlasıydı bende iyice özümseyerek okudum.

Romanın ana karakteri olan Clarıssa annesini dünyaya geldiği gün kaybeder ve yurtta büyür. Babası Genelkurmayda yüzbaşı olduğu için katı bir aile eğitimi alır. Babalarının istifası üzerine abisi ile yetiştikleri yurttan ayrılıp kendi yollarını çizerler. Bu aşamada Clarıssa ne yapacağını bilemez ve tesadüf eseri Bir doktorun asistanı olarak görev yapmaya başlar. Doktor kendisinin yerine Clarissa’yı Luzern’e kongreye gönderir ve orada hayatının aşkıyla karşılaşır. İşte hikaye asıl burdan sonra başlar… Herkese keyifli okumalar.

. . .

“ Ben insana gerçeğin yardımcı olacağına inanmıyorum. Tam tersine ona bir yanılsama vermek gerekiyor, kendi kendini yememesi için dört elle sarılabileceği bir yanılsama.”

“Başkalarını iyi tanımadığımız halde onlar hakkında fikir sahibi olduğumuzu sanarak kendi kendimizi kandırırız.”

“Zaman da takvimler de bir esaret.”

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitaplara_meftunn

Sizi Zweig’in kadınlarından biriyle daha tanıştırmaya geldim. Bu tabiri bir dergide okumuştum ve mutlaka bir yerde kullanmak istemiştim. Çünkü bir kadını anlamak ne kadar zorsa onu anlatmak daha zordur. Zweig’in kitaplarında bu zorlukla güzel mücadele ediliyor ve yine bir kadının dünyasına misafir oluyoruz.

Clarissa kitap yorumumu sizinle paylaşmak istiyorum. Clarissa savaş yıllarında var olmaya çalışan bir asker kızı. Dolayısıyla annesiz büyümeye çalışırken bir de hayran olduğu babasından mahrum kalıyor. Savaş o günlerde tek gündem maddesiyken, Clarissa düşman ülke vatandaşı, savaş karşıtı biriyle yakınlaşıyor. Yatılı okulda kız arkadaşlarına ahlakı ve iyi huyuyla örnek gösterilen Clarissa babasının hayatta olup olmadığını bile bilmediği çocuğunun kaderine nasıl karar verecek. Kitap duygusal irdelemeler ve ahlaki gerçeklikle mücadele içinde giderken tabiri caizse tadından yenilmiyordu. Ama en başından bildiğimiz bir gerçek olan kitabın sonunun Zweig tarafından kaleme alınamamış olması burada çok keskin bir şekilde fark ediliyor. Yani biraz dikkatli olan kişi tam sayfayı bile söyleyebilir. Zweig’in kalemi bu kadar eşsiz ve kurgu bu kadar sağlamken bir anda hikaye basit ve oldu bittiye getirilerek bir anda sonlandırılıyor. Burası biraz hayal kırıklığı yaratmadı değil. Ama madem Zweig’in istediği gibi bitmemiş yayımcının istediği gibi de olmayabilir. Sonunu siz nasıl isterseniz öyle yorumlayın bence.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @booklover_lady

Merhabalar. Sevgili Stefan Zweig’ın intihar etmeden önce kaleme aldığı son kitabı hatta tamamlayamadığı, yayınevi tarafından tamamlanan kitabı Clarissa. Sevgili Zweig’ın o dönemlerde yaşadığı buhranını, yürek sızısını belki de en çok yansıttığı kitabı…

Clarissa manastır okulunda büyümüş burada eğitimini tamamladıktan sonra Viyanalı bir doktorun yanında çalışmaya başlar. Doktoru Lozan’da düzenlenen bir kongreye kendisi yerine gitmesini ister. Clarissa gittiği kongrede barışsever bir Fransız olan Leonard ile tanışır ve aşk yaşamaya başlarlar. Aşklarını yaşadıkları sırada 1.Dünya savaşı çıkar ve yollarını ayırmak zorunda kalırlar fakat Clarissa düşman ülkeye mensup Fransız Leonar’dan hamiledir…

Savaşın sürüklediği Clarissa’nın hikayesini okurken savaşın insanlara neler yaşattıklarını neler kaybettirdiklerini yazar gün gibi önümüze sermiş. Ayrıca şunu düşünmeden de edemedim; acaba kitabı Zweig tamamlasaydı sonu nasıl biterdi? Kalemine hayran olduğum yazardan bir kitap daha okumuş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kitapla kalın.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @goncaninkitapligi

Stefan Zweig’in Clarissa Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Clarissa

Kitabın Yazarı: Stefan Zweig

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa Sayısı: 184

Orijinal Adı: Clarissa

İlk Baskı Yılı: 1981 (Stefan Zweig’in hayatının son dönemlerinde yazmaya başladığı fakat bitiremediği romanıdır. Roman kitabın yayıncısı tarafından tamamlanmıştır.)

4.18/5 (163)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.