Damızlık Kızın Öyküsü-Margaret Atwood

Kanadalı Feminist Yazar Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü Kitabının Yorumları:

‘’Biz iki bacaklı rahimleriz, hepsi bu: kutsal tekneler, gezgin kadehler.’’

Öncelikle bu kitap bir distopya. Ne demek distopya başta buna bakmalı zira kitabın temeli buna dayanıyor. Distopya; insanların özel hayatlarını ortadan kaldıran, otoriter ve kişiler arası sadakati kırarak yalnızca devlete karşılıksız itaati garanti altına alınmaya çalışılan yerdir. Kadınlara yapılan tam da bu. Düşünsenize her şey yasak bu kadınlara. Öyle ki losyon sürmeleri yasak, makyaj yapmaları yasak, onlara verilen yemek dışında yemek yasak, konuşmaları, düşünmeleri ve hatta kendi adlarını kullanmaları bile yasak. Tahayyül etmesi çok zor. Damızlık olarak kullanıldıkları çiftlerinin adlarıyla anılıyorlar sadece. Kendi adlarını bilen yok. Yani birbirlerini bunun ki şunun ki şeklinde tanıyorlar. Evet bu kadınlar bildiğimiz damızlık olarak kullanılıyorlar. Üremek için, nüfusu arttırmak için. Yalnızca bu amaçla yaşatılıyorlar…

Çoğu zaman şaşırarak, kızarak, kendi kendime gerçekten olabilir mi diye sorarak okuduğum bir kitap oldu. Kesinlikle okunmalı derim ben keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

Merhabalar. Size bu kez çok değişik bir kitap yorumu ile geldim. Değişik diyorum çünkü bu kitabı anlatabilecek en altın kelime bu bence.

Damızlık Kızın Öyküsü, 1985 yılında yazılmış bir distopya. Amerika hükümetini devirip, yönetimi ele geçiren aşırı dindar bir grubun kurduğu yeni sistemle birlikte kadınların hiçbir hakkının olmadığı bir düzen kurulur. Ve bu düzende (!) düşen doğum oranlarından sebep, sadece damızlık yani sadece rahim olarak hizmet veren bir kadın topluluğu oluşturuluyor. Ve bu distopya, dizisi de çekilen, hatta ödüller alan bu dizi, o dönemde yaşayan bir kadının günlüğü, gerçek hayatı!

Okurken derin derin nefesler aldıran, düşündüren, sorgulatan, ne biçim bir sistem dedirten bir kitap bu. Öyle içinde dolu dolu aşk, mutluluk, sevgi, özlem gibi konular bulamazsınız. Duygusuz bir kitap bu, feminist bir kitap!

Altını bolca çizdiğim satırlarla dolu elbette. Ha şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki öyle kolay barışamadım ben kitapla. Çünkü rahat bir 100 sayfa sıktı beni. Ne anlatıyor bu ya, dedim içimden. Ama inat ettim okumak ve anlamak için. Ve anladığım noktada elimden bırakamadım. Siz de pes etmeden okuyun derim ben. Elbette tavsiyemdir, okuyun ve okutun. Mutlu, bol okumalı akşamlar diliyorum.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @cansunun_kitapligi

Margaret Atwood’un Damızlık Kızın Öyküsü Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Damızlık Kızın Öyküsü

Kitabın Yazarı: Margaret Atwood

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın Türü: Roman, Distopya

Sayfa Sayısı: 384

Çevirmen: Sevinç Altınçekiç, Özcan Kabakçıoğlu

Orijinal Adı: The Handmaid’s Tale

İlk Baskı Yılı: 1985

3.97/5 (86)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.