Doktor Jivago-Boris Pasternak

Boris Pasternak’ın Doktor Jivago Kitabının Yorumu:

Merhabalar. Okuduktan sonra işte bu benim kitabım dediğim bir kitap tavsiyesi ile geldim size. Doktor Jivago Rus şair Boris Pasternak’ın ilk ve tek kitabıdır.

Konusu Rusya’da Ekim devrimi ve hemen sonrasında patlak veren Rus iç savaşını konu ediniyor. Kitap adını şair Doktor Yuri Jivago’dan almıştır. Bu roman Ekim devriminden hemen sonra Rusya’nın zenginlikten fakirliğe, gelecek kurma çabalarından yenilmişliğe uzanan, siyasi ve ekonomik çöküşünü anlatıyor. Ve tüm bu olaylar yaşanırken kitap alıntısında da bahsedildiği gibi Yuri Jivago ve Lara arasında ‘’özgür, eşi benzeri olmayan bir aşk’’ yaşanıyor.

Dipnot: Kitap 1956 yılında SSCB tarafından başımı uygun görülmüyor ve 1957 yılında gizlice Italya’ya kaçırılarak orada basılıyor ve 1958 yılında kitap Boris Pasternak’a Nobel Ödülü kazandırıyor.

Boris Pasternak’ın Doktor Jivago Kitabından Alıntılar:

Ne kadar büyük bir aşktı yaşadıkları.

Özgür, eşi benzeri olmayan bir aşktı. Başkalarının ancak şarkılarda söylediklerini onlar yüreklerinde hissetmişlerdi. Birbirlerine olan sevgilerinin nedeni, uyduruk tanımlarda betimledikleri gibi, ‘yakıcı tutku’ ya da ‘karşı koyulamayan duygular’ değildi. Evrendeki her şey; ayaklarının altındaki toprak, başlarının üstündeki gökyüzü, bulutlar, ağaçlar birbirlerini sevmelerini istedikleri için bağlanmışlardı birbirlerine. Birbirlerine olan aşkları kendilerinden çok çevrelerini, sokakta karşılaştıkları tanımadıkları insanları, uzun yürüyüşlerinde gördüklerini, yaşayıp buluştukları odaları mutlu etmişti belki de.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @goncaninkitapligi

Boris Pasternak’ın Doktor Jivago Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Doktor Jivago

Kitabın Yazarı: Boris Pasternak

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 640 (Yapı Kredi Yayınları)

Çevirmen: Hülya Arslan

İlk Baskı Yılı: 1957

4.11/5 (115)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.