Engereğin Gözü-Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin Engereğin Gözü Kitabının Yorumları:

Livaneli’nin Balkan ödüllü bir eseri Engereğin Gözü. Yorumlamakta en çok zorlandığım kitap bu olacak zannımca. Çünkü beni o kadar kısa sürede duvardan duvara çarpar gibi etkiledi ki kelimeleri doğru seçmekte bile zorlanıyorum şahsen. Konusuna gelmek istiyorum hemen. İktidarın getirilerini ve götürülerini okuyoruz bu kitapta biz. İktidar hırsının nelere mâl olduğunu, katil ve maktul demeden kırıp geçirdiğini görüyoruz. Anlatılan Kösem Sultan ve Deli İbrahim dönemi olsa da kitapta belirtilmiyor ve hiçbir şekilde isim geçmiyor. Tarih bilgisi olanın anlayacağı türden anlatılmış olaylar. Habeşistan’tan getirilen ve hadım olan bir ağanın ağzından okuyoruz olan biten her şeyi. Efendisine olan nerdeyse tapınma derecesine gelmiş olan saygınlığına hayret ediyoruz. Padişahı iktidar hırsıyla hapseden validesine kızgınlığına şahit oluyoruz. Validenin oğlunun bir kadına tutulması ve o kadının yönetime el atacağı korkusuyla torununu tahta geçirmesine hayret ediyoruz. Bu ne hırstır? Bu ne iktidar merakı? Topkapı sarayında geçiyor olaylar ve hadim ağanın ağzından öyle bir çıkıyor ki anlatılanlar sanki biz yaşıyoruz. Sanki şu an sarayda adım attığı yerleri geziyorum. Öyle bir tahlil ve öyle bir tasvir. Konusu gereği bu kadarından fazlası kitabı okurken keyif almamanıza neden olacağı için kısa kesiyorum. Düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Livaneli yine yine yine bir harika eser yazmış. Tek farkı diğer kitaplarına hiç benzememesi bence. Kendisi bunun bir tarih romanı olmadığını ve Topkapı Sarayı’nı bir dekor olarak kullandığını söylemiş. Anlatmaya çalıştığı şey iktidar hırsı ve öyle güzel anlatmış ki dehşete düşürüyor insanı. Ben düştüm şahsen. Öyle ağır psikoloji tahlili var ki kitabın içinde hapsolmuş ve bir çarpıntı yaşıyor gibi hissediyor insan. Elimden düşüremedim ve sürekli sorguladım. Bir gerçekliğin içinde kayboldum. Sarayın zorlukları, dışarıdan aslında ne hoş gözüktüğünü tekrar kavradım. Tarih benim branşım fakat bu kadar etkilendiğim bir tarih kesiti daha hatırlamıyorum. Kendisi Murat Bardakçı’dan da yardım akmış. Bu da kaleminin çok özenli olduğunu gösterir şahsımca.

Kitabın sonunda da Livaneli’nin birkaç söyleşisini okuyoruz. Bizim kitap hakkında daha fazla fikir sahibi olmamızı sağlamış ve bakış açımızı ona göre ayarlamamıza yardımcı olmuş. Ben çok çok sevdim ve acayip gerildim. Kesinlikle başarılı! Keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @raninkitapligi

Gün kavuşurken köye bir adam geldi ve peygamber olduğunu söyledi. Köylüler adama inanmadılar ve ispat et dediler. Adam karşılarındaki eski suru gösterdi ve ‘Eğer bu duvar konuşur ve benim peygamber olduğumu söylerse inanır mısınız?’ diye sordu.

Köylüler ‘Elhak, inanırız! dediler.

Adam duvara döndü ve elini uzatarak, ‘konuş ya duvar!’ buyurdu.

Bunun üzerine duvar dile geldi ve şöyle dedi:

‘’Bu adam peygamber değildir. Sizi kandırıyor, peygamber değildir.‘’ Bu muhteşem kesit ile başlıyor Zülfü Livaneli’nin bu güzel romanı. Aslında yazarımızın yazmış olduğu ilk roman bu ancak buna rağmen Balkan Edebiyat Ödülünü de almaya hak kazanacak kadar da iyi bir dille yazılmış, oldukça başarılı bir eser! Daha ilk sayfasındaki hikâye bile sizi nelerin beklediğine bir işaret değil mi sanki.  Konu olarak bahsetmek gerekirse iktidarın insanların gücü üzerindeki etkisi diyebiliriz bence. Tarihi bir roman gibi görünse bile, oldukça güncel olduğunu okuduğunuz zaman fark edeceksiniz diyor, bir alıntı daha bırakarak, kitaplı güzel günler diliyorum efenimmm… Melek bilgisiyle, hayvan da bilgisizliğiyle kurtuldu. İnsanoğlu bu ikisi arasında keşmekeşte kaldı…

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @cansunun_kitapligi

Zülfü Livaneli’nin Engereğin Gözü Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Engereğin Gözü

Kitabın Yazarı: Zülfü Livaneli

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 168

İlk Baskı Yılı: 1996

4.08/5 (146)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.