Fahrenheit 451-Ray Bradbury

Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 Kitabının Yorumu:

Fahrenheit 451: Kitap kağıdının tutuşup yanma sıcaklığı diyor kitabın giriş sayfasında.

Çok etkileyici ve yaratıcı bir kitap ismi böylelikle kendini klasik edebiyat içerisinde yer edindiren bir kitap olmaya hak kazanmış. Önsözünde ise şöyle devam edilmiş ‘’Birileri size bir öykünün neyle ilgili olduğunu söylerse muhtemelen haklıdırlar, öykünün YALNIZCA bununla ilgili olduğunu söylerlerse, kesinlikle yanılıyorlardır’’ Çok doğru.

Bir eleştiri, bir ütopya Fahrenheit 451.Ütopyamız insanların robotlaştığı, içinde yaşadıkları dört duvarı da televizyon ekranına çevirdikleri uyuştukları bir yakın gelecek dönemini 2060’ları anlatıyor. Bu dönemde itfaiyeciler evlerinde kitap okuyan ve kitap olan evleri hatta bazen insanlar evdeyken yakıyorlar. Yozlaşmış bir yakın gelecek. Kitapların yakıldığı, insanların tek düze olduğu sorgulamayan baskılanan insanlar. Ve bir gün Guy Montag adlı itfaiyeci hayatı sorgulayan kitap okuyan genç bir kız Clarisse ile karşılaşır ve Clarisse’nin sorgulayan zihniyeti her dönemde olduğu gibi birilerini rahatsız eder.

Montag kurulu düzende eriyen bir piyon mu olacaktır yoksa düzene karşı çıkacak mıdır? Bu hiç mi hiç kolay olmayacak.

Yazarın kurduğu ütopik dünyayı, akıcı ve edebi dilini beğendim, ancak kurduğu ütopik dünyayı sadece kendi anlayabileceği şekilde yazmış keşke kurduğu dünyayı biraz bize açıklasaymış daha hoş olacakmış. Bunun dışında an betimlemeleri güzeldi. Güzel kült bir roman çok az sıkıldım ama yine de akıcı olduğu için hemen bitiyor.

Hayvan Çiftliği, Doktor Ox’un Deneyi gibi kitapları sevenler için ideal.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aylak_madam6

Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Fahrenheit 451

Kitabın Yazarı: Ray Bradbury

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1953

4.33/5 (27)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.