Fatih Harbiye-Peyami Safa

Peyami Safa’nın Fatih Harbiye Kitabının Yorumu:

Darülelhan’ın alaturka kısmında Ud eğitimi alan Neriman, Doğu kültürünü çok seven ve bu doğrultuda yaşayan babası Faiz Bey ile on beş yaşından beri Fatih semtinde oturmaktadır. Yine bu semtte tanıştığı, babasına çok benzeyen ve aynı kısımda Kemençe eğitimi alan Şinasi ile yedi yıldır nişanlıdır. Ancak Neriman’ın Darülelhan’da tanıştığı Macit, onun içinde yer etmiş Batılı bir hayat yaşama isteğini uyandırır. Harbiye ‘de yaşanan ışıltılı hayata imrenerek yaşadığı semtten ve etrafındaki her şeyden, herkesten nefret eder.

Milli Mücadele sonrası ülkenin toplumsal durumunu anlatan, mükemmel psikolojik tasvirlere sahip ve alaturka-alafranga çatışmasının en çarpıcı şekilde anlatıldığı harika bir roman.

Doğu medeniyetini temsilen Fatih, Batı medeniyetini temsilen de Harbiye’nin seçildiği, bu iki medeniyetin farklılığının ve çatışmasının anlatıldığı çarpıcı bir eser.

Batılılaşmayı sadece biçimsel olarak algılayan bireyleri bekleyen hazin son! ‘’Bu musiki, bizim musikimiz imkansızları anlamanın musikisidir.’’

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @mbesteeaydin

Peyami Safa’nın Fatih Harbiye Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Fatih Harbiye

Kitabın Yazarı: Peyami Safa

Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 138 (Ötüken Neşriyat)

İlk Baskı Yılı: 1931

4.09/5 (95)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.