Felidae-Akif Pirinçci

Akif Pirinçci’nin Felidae Kitabının Yorumu:

Merhabalar…

Bir sabah uyanıyorsunuz ve dünyayı insan ırkından daha üstün olduğunu iddia eden yaratıkların istila ettiğini görüyorsunuz. Bu ırk kendi yaşam kalitesini artırmak için insanları kobay olarak kullanıyor ve üzerinizde her türlü deneyi yapıyor. Kesiyor, biçiyor, dehşet verici operasyonlar yapıyor ancak siz bu ırktan güçsüz olduğunuz için kendinizi savunamıyorsunuz.

1 dakika sadece 1 dakika okuyup düşünmenizi istiyorum arkadaşlar.

Tüyler ürpertici öyle değil mi?

Kitabi okurken sürekli bunu düşünüyor insan. Ya ben kobay olsaydım.

Irk, cinsiyet, dil, din ve türü ne olursa olsun herkese sevgiyle, saygıyla, hoşgörüyle yaklaşmalıyız diye öğretmiyor muyuz çocuklarımıza.

Peki biz yetişkinler ne kadar duyarlıyız bu konuda tartışılır.

Her gün bizim bilmediğimiz coğrafyalarda insan ırkının çıkarına binlerce hayvan canlı kobay olarak kullanılıyor ve hepimiz bunu biliyoruz. Bildiğimiz halde sessiz kalıyoruz. Oysaki dünya üzerindeki hiçbir canlı diğerinden üstün değil. Bir türün çıkarı için diğer türü yok etmek bana adil gelmediği gibi çok vahşice geliyor.

Kitaptan kısaca bahsedecek olursam eğer; Almanya’da 3 milyondan fazla okura ulaşmış ve Uluslararası Bestseller arasına girmiş 5 seriden oluşan bir polisiye romanının ilki.

Olağanın dışında baş karakterimiz Françis adında bir kedi. Françis dedektiflere özgü bir merak, araştırmacı kimlik ve olayları derinlemesine incelemeyi seven bir yapıya sahip. Francis’e bakan Gustav adında bir de sahibi var. Gustav ile Francis bir gün evlerinden başka bir köhne eve taşınırlar. Ancak bu köhne evde Francis’i artarda işlenen seri kedi cinayetleri beklemektedir. Francis merakına yenik düşüp cinayetleri araştırmaya koyulduğunda ise karşısına hiç ummadığı olaylar silsilesi çıkacaktır. Asıl macera şimdi başlamıştır ve Francis bundan sonra istese de istemese de cinayetlerin içine çekilecektir.

Başlarda biraz sıkılmama rağmen sonlara doğru yazar okuru etkilemeyi başarıyor. Kitabin sonunda kedilerle ilgili açıklayıcı bilgiler de mevcut ve kitap içinde değinilmeyen bu bilgilere detaylıca sonda ulaşabiliyorsunuz.

Kitapta sevmediğim şey ise bana yabancı gelen isimlerin çokça bahsedilmiş olmasıydı. Satır aralarında verdiği bazı detayları ben gereksiz buldum şahsen. Onun dışında kitap etkileyiciydi ve eğer denk gelirsem serinin diğer kitaplarını da okumak isterim.

Özellikle farklı bir polisiye tarzı okumak ve kedilerin iç dünyalarını merak edenleriniz varsa tavsiye ederim.

Kitaba puanım:10/7

Herkese keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @muallime.nagme

Akif Pirinçci’nin Felidae Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Felidae

Kitabın Yazarı: Akif Pirinçci

Yayınevi: Aylak Kitap

Kitabın Türü: Roman, Polisiye

Sayfa Sayısı: 292

Çevirmen: Selehattin Dilidüzgün

İlk Baskı Yılı: 1989

3.91/5 (115)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.