Gazi Mustafa Kemal Atatürk-İlber Ortaylı

İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitabının Yorumu:

İlber Ortaylı’nın ilk biyografi kitabı Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu kitabıyla Büyük Önderimizin yaşamını tüm yönleriyle anlatıyor. Atatürk hakkında bildiğimiz, bilmediğimiz ya da bu zamana kadar yanlış bildiğimiz hemen her konudan bahsetmiş. Bilgiler belge ve bulgulara dayanan tarihi gerçekler kadar, İlber hoca kendi bilgi ve birikimlerini de yorumlarıyla paylaşmış okurlarıyla.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı, 1880’liler kuşağı, Balkan coğrafyası ve Mustafa Kemal’in aile kökeni ile başlıyor, Atatürk’ün askeri eğitimi, Manastır yılları, Milliyetçilikler Dönemi, İttihat ve Terakki, II. Abdülhamid, Enver Paşa, Ziya Gökalp, Trablusgarb, Balkan Savaşları ve Sofya yıllarıyla devam ediyor.

Ordumuzun İtilaf devletleriyle sekiz cephede mücadele ettiği Birinci Dünya Savaşı, kutlu zaferlerimiz Çanakkale ve Kutü’l Amâre, Mondros, son padişah Vahideddin, bir milletin ve ülkenin ölüm fermanı olan Sevr.Tüm ayrıntılarıyla Milli Mücadele dönemi, 23 Nisan 1920 ve sonrasında muhalefete rağmen verilen Kurtuluş Savaşı, İnönü Muharebeleri, Lozan Konferansı, Büyük Taarruz ve Cumhuriyet’e giden yol.

Saltanat ve hilafet tartışmaları, Lozan, On İki Ada, mübadele, Osmanlı’dan kalan borçlar, Musul ve yakın tarihin en önemli meselesi olan inkılaplar. Son olarak kişisel özellikleri, dünyada kalan izleri…

Kitabın dili son derece akıcı. Yüzlerce tarihi bilgiyi hiç sıkılmadan okuyorsunuz ve akıllarda kalıyor. Zaten kendisi de kitabı torununa ve onun arkadaşlarına ithaf etmiş.

İlber hoca kitap tanıtımında ‘’Atatürk’ü yazmak için 70 yaşına kadar beklediğini’’ belirtiyor. El yazısı ile aldığı notları yavaş yavaş bir araya getirip, Atatürk hakkında böylesine değerli bir esere imzasını atmış. Mutlaka her evde olması gereken bir kitap. Mutlaka her insanın bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @omur_durak

İlber Ortaylı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Kitabın Yazarı: İlber Ortaylı

Yayınevi: Kronik Kitap

Kitabın Türü: Tarih

Sayfa Sayısı: 480

İlk Baskı Yılı: 2018

4.12/5 (154)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.