Gelincik ile Serçe-Kristy Cambron

Kristy Cambron’un Gelincik ile Serçe Kitabının Yorumu:

Her ne kadar kurgu olsa da içerisinde barındırdığı gerçeklik tüyler ürpertici. Yahudi soykırımı… Nazilerin acımasızlığı… Tarihe dokunuşlarla yazılmış tüyler ürperten, kalp kıran, yürek burkan, buram buram gerçeklik kokan bir kitap. Muhteşemdi.

Açıkçası bir günümüze gidip de bir geçmişe giden kitaplarda en merak ettiğim şey nasıl birleşecekleri olurdu, bu kitapta da o vardı. 1940’lardaki olaylarla günümüzde yaşananların bağlantılanması muhteşemdi.

Özellikle Terezin’de olan olayları okumayı, Kaja ve Liam’ın hikayesini Sera ve William’ın hikayesinden daha çok merak etmiştim ve onları okumak cidden oldukça etkileyiciydi.

Terezin’de yaşanan olaylar, savaşın acı yüzü, her daim masum insanlardan çalınan hayatlar ve çocukların asla içerisinde yer almaması gereken savaşlar… Çocukların masumluğunun, saflığının içerisine o acımasızlığı nasıl koyarsınız… ciddi anlamda etkileyen ve yürek burkan satırlardı.

Ve… kesinlikle Kaja’nın yerinde olsam, o çocuklar için ben de her şeyi göze alırdım. İnsan onlarca masum yüreği ardında bırakıp nasıl gidebilir ki ama değil mi?

Terezin’deki toplama kampının bütün acımasız yüzü gözler önüne serilmiştir resmen.

Açıkçası bu tür kitaplar hakkında söylenecek çok fazla şey olur ama aynı zamanda da çok bir şey de söylenemez içerisinde barındırdığı gerçeklikten dolayı ama şunu demeliyim ki mutlaka okunmalı.

Özellikle yazarın kitabın sonunda yazdığı not ise alt tarafı kurgu deyip geçemeyeceğimiz gerçekliği gözler önüne seriyordu.

Kitaba dair çok fazla bir şey söylemeyeceğim ama historical fiction dediğimiz tarihi kurguları okumayı seviyorsanız mutlaka deneyin ama önce Kelebek ile Keman’ı okuyun

Çünkü Terezin’de yaşanan olayların gerçekliği tüyler ürpertirken dahasını öğrenme isteği uyandırıyor.

Ben kitabı çok beğendim.

Bu arada alıntılarda ‘’trene binmek’’ ile ilgili geçen yerlerdeki önem şu, Nazi askerler Yahudileri bir trene bindirip Auschwitz adı verilen bir köy, kasaba artık nasıl bir yer ise oraya gönderilip gaz odasına ya da kurşuna dizerek öldürüyorlardı. Trene binmek demek ölüme gitmek demek… Bazen bazı şeyleri anlatmak için yaşananları özümsemek gerekir.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @burcuu_ozyrt

Kristy Cambron’un Gelincik ile Serçe Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Gelincik ile Serçe

Kitabın Yazarı: Kristy Cambron

Yayınevi: Arkadya Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 432

Çevirmen: Oğuz Barış

Orijinal Adı: A Sparrow in Terezin

İlk Baskı Yılı: 2015

3.82/5 (108)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.