Güneşin Kızları-Corban Addison

Corban Addison’un Güneşin Kızları Kitabının Yorumu:

Güneşin Kızları kitabı; sürükleyiciliğiyle, ele aldığı konusuyla iki günde okuduğum acı bir iz bırakan nefis bir romandı.

Acı izin sebebiyse ne yazık ki ele aldığı konunun hem olayın başladığı Hindistan’da hem de dünyanın diğer pek çok ülkesinde ne yazık ki yaşanıyor olması elbette. Yani hikaye gerçeklik içeriyor. Yüreğe çokça dokunması da bu yüzden sanırım. Okuduktan sonra etkisinden birkaç gün kurtulamadım çünkü ben.

Hindistan’da okyanus kıyısındaki evlerinde güzel bir sabaha uyanan Sita ve Ahalya sahilde yürüyüşe çıkarlar anne babalarıyla. Gelecek endişesi taşımadan ve güzel eğitim hayalleriyle yaşayan iki kızın hayatı bu yürüyüş sonrası tepetaklak olacaktır. Gelen tsunami sahilde ne var ne yok alıp giderken palmiyelere tutunan kızlar hayatta kalmayı başarır. Ancak sahip oldukları her şey gitmiştir.

Okula ulaşma çabaları yolda rastlayacakları bir tanıdıkla şanslarını dönecek yapsa da yarım yolda onları bırakınca kızlar hiç akıllarından geçmeyecek bir geleceğe sürüklenirler.

Bu arada kilometrelerce uzakta Amerika’da avukatlık yapan ve tek hayali yükselmek olan Thomas yaşadığı sorunların O’nu uzaklara hem de Hindistan’a sürükleyeceğini bilmemektedir. Ama kendini Bombay’da üstelik eşinin desteklediği gönüllü kuruluşlar için çalışırken bulur.

Bundan sonrası soluksuz okunan bir serüven. Film tadında ama buruk bir tat bırakıyor sizde. Çünkü okurken hep kızlarla empati kurduğumu fark ettim ve bu da beni epey zorladı; hele ki yaşananların gerçeklik oranını düşününce. Ve hep bir an önce avukatla yollarının kesişmesini diledim sonuna kadar. Sonuysa çok güzel sürprizler barındıran; içinde aşk ve bambaşka bir kültüre kendini kabullendirmeye çalışma hikayesi de olan kitap tam da benlikti.

Kardeş dayanışmasının en güzel örneklerinden birisini gördüğüm kitapta en beğendiğim şeylerden birisi de bölüm başlarımda iki dizelik şiir ve sözlerin yer almasıydı. Öyle ki; kardeşler zor anlarda şiir okuyup şair soruyorlardı.

Kitabı okumayanlara tavsiye ediyorum; elimde olanlara bekletmemelerini. Herkese huzurlu geceler, uyanıklara keyifli okumalar.

Sevgili Feniks Kitap böyle güzel bir kitap için çok teşekkürler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @ebrulogoglu

Corban Addison’un Güneşin Kızları Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Güneşin Kızları

Kitabın Yazarı: Corban Addison

Yayınevi: Feniks Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 464

Çevirmen: Arzu Altınanıt

Orijinal Adı: A Walk Across the Sun

İlk Baskı Yılı: 2011

4.05/5 (112)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.