Hawking Aforizmalar-Stephen Hawking

Stephen Hawking’in Hawking Aforizmalar Kitabının Yorumu:

Birkaç yıl önce İtalya’nın Monza belediyesi tarafından süs balıklarının kıvrımlı fanuslara konması yasaklandı. Kavisli bir fanusa konan balığın dış dünyayı çarpıtılmış bir şekilde göreceğini ve bunun zalimce olduğunu söylediler. Peki, bizler, gerçeğin doğru ve çarpıtılmamış bir resmine baktığımızdan emin miyiz?

Engelli olmak engel değildir.

Engelli insanlara tavsiyem engelinizin mani olmadığı, iyi yaptığınız şeylere odaklanmanız ve engelinizin etkilediği şeylerden dolayı üzülmemenizdir. Ruhunuzun da bedeniniz gibi engelli olmasına müsaade etmeyin.

Evren bizim yerleşmiş fikirlerimize göre hareket etmez. Bizi hep şaşırtır. Tüm bilim tarihi, olayların rastgele gerçekleşmediğinin, bunların ilahi olan ya da olmayan belli bir temel düzeni yansıttığının kademeli olarak farkına varılmasıdır. İnsan gayretinin sınırı olmamalı. Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün her zaman umut vardır.

Her şey para değildir. Master Card & Visa ne güne duruyor.

Tek kelimeyle nefis ve bir o kadar da bana geç kalınmışlık duygusu yaşatan bir kitap okudum bitti nisan ayında. Ünlü bilim adamı Hawking’in Aforizmalarından oluşan kitap sayesinde O’nun tüm zorluklara rağmen nasıl mücadele verdiğini gördüm, kendime kızdım bazen; çoğunlukla gençlere tabisi.

Öyle ki bu adam; olaylara benim açımdan bakmaya başladığınızda, aslında anlaşılır birisiyim diyen ve ‘’hala neden ve nasıl diye sormaktan vazgeçmeyen bir çocuk’’ olarak kendini tanımlayan ve en güzeli de doktorların kendi hakkında verdiği 2,5 yıllık ömürle dalga geçip üstünden yıllar geçti hala yaşıyorum diyen harika bir insandır. Altını çizdiğim o kadar çok söz var ki ne kadar zeki olduğunu ve düşünmekten asla ama asla vazgeçmediğini gördüm. Biyografisini okumam gerek diyerek geceniz huzurlu geçsin diyorum canlar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @ebrulogoglu

Stephen Hawking’in Hawking Aforizmalar Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Hawking-Aforizmalar

Kitabın Yazarı: Stephen Hawking

Yayınevi: Zeplin Kitap

Kitabın Türü: Popüler Bilim, Deneme, İnceleme

Sayfa Sayısı: 126

Çevirmen: Zeynep Serinker

İlk Baskı Yılı: 2018 (Zeplin Kitap)

3.81/5 (72)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.