İki Şehrin Hikayesi-Charles Dickens

Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi Kitabının Yorumu:

‘’Zindandaki hücremde ayı böyle seyreder dururdum. Bazen onun ışığına dahi katlanamazdım. Kaybettiklerimi aydınlattığını düşünüp nefret dolu anlar yaşardım.’’ ‘’Etrafıma baktığımda kimsenin bize saygı duyduğunu göremiyorum. Evet, bizi görünce başlarını eğiyorlar; ama bu sadece korkudan.’’ 18.yüzyıl da gelişen ve büyük kıyımlara yol açan Fransız İhtilali’nden önce Londra ve Fransa’daki olan olayları konu alan, öncelikle Soyluların fakir halka yaptığı zulümler, açlık, sefalet, yoksulluğa sürüklerler. Daha sonrasında bu defa Halk ayaklanmasıyla Soylular bir bir tutuklanarak, halk kendi mahkemesini kurup Giyotin ile toplu idamlara karar verirler; halk kendince buna özgürlük deyip çılgınca katliamlarına devam etmekteler.

Kitabımızın ana karakteri Dr. Manette ‘nin yıllarca suçsuz yere 18 yıl hapis hayatından sonra kızına kavuşması, dostlarının yardımıyla Londra’ya kaçmaya başarırlar.

Tabi ki olaylar bu kadarıyla sınırlı değil dahası var! Başlarda kitabı hiç anlamadım konu ve isim kargaşası yaşadım; ta ki 2. bölümden sonra taşlar yerine oturmaya başladı, cümleler akıcılığını gösterdi, sonrasında büyük merakla okudum.

Bana sanki yarım kalmış hissi verdi, biraz daha devam etmesini isterdim. Benim bu kitabın uzunca bir süredir elimdeydi, bur türlü okuyamamıştım. Kesinlikle okuyun derim yalnız başlarda büyük bir sabırla daha sonra harika ilerliyor.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @raziyeacarrr

Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: İki Şehrin Hikayesi

Kitabın Yazarı: Charles Dickens

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: A Tale of Two Cities

İlk Baskı Yılı: 1859

3.87/5 (78)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.