İmkansızın Şarkısı-Haruki Murakami

Japon Yazar Haruki Murakami’nin İmkansızın Şarkısı Kitabının Yorumu:

Okuduğum üçüncü Murakami kitabı ve kesinlikle sonuncusu olmayacak. Yalın, akıcı ve basit kelimelerle kurulmuş cümleler akıp gidiyor önünüzde. Vurucu bir hikaye ve naif karakterler, soslu bir anlatıma ihtiyaç duyulmadan anlatılmış ve içe işliyor. 1968 hareketinin de arka planda olduğu ortamda yoğun duyguların ve aşkların merkezinde Watanabe var. Saf aşkı arayanların kafa karışıklığı, okuyucuya çok iyi aktarılmış.

Romandaki kimi karakter bunu delirme aşamasına gelerek yaşarken, kimi nihilizmin sınırlarında dolaşıyor. Ölüm de aşk kadar önemli bir konu kitapta ama genel kullanılan anlamının çok ötesinde. ‘’Ölüm yaşamın karşıtı olarak değil, parçası olarak vardır’’ cümlesinde de dendiği gibi ölümü trajik, hayatı kesintiye uğratan bir öğe olarak değil; akışın bir parçası. Bu yüzden de farklı ölümler ve intiharlar, imkan verdikleri başka olaylara açılan kapılar gibi bir izlenim bırakıyor insanda. Kısaca diyebilirim ki anlattığı her şey, söylenen her diyalog bize çok yakın ve devamlı aklımızda ve dilimizde olan konular ama öyle bir işlenmiş ki sanki ilk defa karşılaşmış gibi hissediyorsunuz.

Bu yüzden de okunmasını tavsiye ettiğim ve benim de zevkle okuduğum, hatta ileride tekrar okumayı düşündüğüm kitaplardan. Meraklısı için bir dipnot: Kitabın filme uyarlanmış hali mevcut, ancak bazı yerlerde okuduğum yorumlara göre pek de beğenilmemiş.

Karar sizin. Sevgiler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @mervedagliofficial

Haruki Murakami’nin İmkansızın Şarkısı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: İmkansızın Şarkısı

Kitabın Yazarı: Haruki Murakami

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 352 (Doğan Kitap)

Orijinal Adı: Noruwei no mori

İlk Baskı Yılı: 1987

4.03/5 (69)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.