İnsan Olmak-Engin Geçtan

Psikiyatrist ve Psikanalist Profesör Doktor Engin Geçtan’ın İnsan Olmak Kitabının Yorumu:

İnsan bir zaman tüketicisidir. Üstelik bize ayrılan bu zaman oldukça sınırlıdır da. Ama yine de çoğumuz yapmak istediklerimizi sonsuza dek zamanımız varmışçasına erteleriz. Yaşamımız boyunca yitirdiğimiz bazı şeyleri yeniden elde edebilir ya da yerine başka şeyler koyabiliriz. Ama tükettiğimiz zamanı asla!

Önce kendine, sonra başkalarına’ ilkesi ilk bakışta bencilce bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Ne var ki, bir insan ancak kendisine verebildiğinde diğer insanlara da ‘gerçek anlamda’ verecek şeyi olur.

İnsan doğası gereği toplumsal bir varlıktır. Yani yaşamının neredeyse her anında çevresiyle toplumsal bir ilişki içinde olmak zorundadır. Fakat bu toplumsal ilişki kişiden kişiye farklılık gösterir. İnsan olmak tam da bu farklılıkların sebebini ve nasıl geliştiğini anlatan bir kavram. Her türlü ‘insan’ kavramını en ince ayrıntısına kadar ele alan bir kitap. Okuyucu mutlaka kendiyle bağdaşan ‘ evet ben böyle davranıyorum ve bunu şu şekilde düzeltebilirim ‘ diyebileceği birçok şey buluyor kitapta. Her tür kişiliğin nasıl oluştuğu ve çözüm kısmında yapılması gerekenler hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz kitapta.

Şunu diyebilirim rahatlıkla bu kitabı okuduktan sonra, siz ya da bir başkasında karşılaştığınız tüm psikolojik, davranışsal vs. nerdeyse her sorunun başlangıç yeri ve sebebi ana rahmindeyken maruz kalınan anne hatta baba tutumlarından kaynaklanıyor. Yani burda anne baba olarak bebeğinize ya da çocuğunuza davranış biçiminiz o bireyin hayatını baştan sona değiştiriyor. Bunun bilincine erişebilmek ve kendinizde mevcut sıkıntıları çözebilmek adına bu kitabı okumalısınız. Ben başucu kitaplarıma ekledim bile. Keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

Engin Geçtan’ın İnsan Olmak Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: İnsan Olmak

Kitabın Yazarı: Engin Geçtan

Yayınevi: Metis Yayıncılık

Kitabın Türü: Psikoloji

Sayfa Sayısı: 184

İlk Baskı Yılı: 1984

3.91/5 (116)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.