İntihar Dükkanı-Jean Teule

Jean Teule’nin İntihar Dükkanı Kitabının Yorumu:

‘’Ayrıca her zaman şunu söylerim, insan bir kez ölür ve bunun unutulmaz bir an olması gerekir.’’ Bir yerlerde şöyle bir şey okumuştum ‘’Yaşam, mükemmel ölüm organizmasına bulaşmış bir virüs olarak değerlendirilebilir.’’ Böyle olduğuna inanan bir ailenin, hayatın yüküne dayanamayan insanların son alışverişlerini yapabileceği bir dükkânı var: İntihar Dükkanı.

Zehirler, ipler, tıraş bıçakları, kişinin arzusuna göre hazırlanabilecek intihar kitleri.

Örneğin ilk bilgisayarların yaratıcısı kabul edilen, ikinci Dünya Savaşı’nda Enigma sistemini çözen fakat eşcinselliği yüzünden adaletle başı belaya giren Alan Turing gibi ölmek isterseniz, içinde elma, siyanür, boyalar ve tuval olan bir kit satın alabilirsiniz. Elmayı siyanür solüsyona batırdıktan sonra bir sehpaya koyup resmini yapmanız ve ardından yemeniz yeterli.

Bu sınırsız ölüm seçeneğinin olduğu dükkân sahibi ailenin en küçük çocuğu Alan, dükkânın ruhuna saygısızlık ederek sürekli neşeli şarkılar dinlemekte ve ölüm alışverişi yapmaya gelen insanları hayatın güzel olduğuna ikna etmeye çalışmaktadır.  ‘’Güzel bir ad Noèmie… Sevin Noèmie’yi. Ne kadar sempatik olduğunu göreceksiniz. Evinize götürün maskesini. Sis ona gülümseyin, o da sise gülümseyecek. Ona iyi bakın, sevgiye ihtiyacı var. Yıkayın, koku sürün, şık giydirin, iyi hissetsin. Onu kabullenmeye çalışın. Sizin dostunuz, sırdaşınız olacak ve birbirinizden ayrılmayacaksınız hiç. Birlikte gülüp eğleneceksiniz!…’’  Alan’ın dükkânın duvarına açtığı bu hayat deliği içeriyi aydınlatmaya yetecek mi? .

Yaşanan diyaloglar nefis bir sadeliğe sahip. Öyle ki dükkâna giren insan kendi için bir şeyler bakınırken siz de uzaktan onun için ölümlerden ölüm beğeniyorsunuz.

Nereden okuduğumu hatırlamıyorum hatta gerçek bir haber bile olabilir: Bir adam intihar ettikten sonra cebinde bir not bulunuyor ve notta: ‘’Yol boyunca bir kişi bile kafasını kaldırıp gülümserse bana intihardan vazgeçeceğim.’’ yazıyor. O adamı omuzlarından tutup sarsmak istemiştim ben de ‘’Peki sen neden bir kişiye bile gülümsemedin?’’

Fazla söze gerek yok.

Bu güzel kitap ile tanışın.

Ve siz bana bakmayın bol bol gülümseyin.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @arzunun_okuma_gunlugu

Jean Teule’nin İntihar Dükkanı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: İntihar Dükkanı

Kitabın Yazarı: Jean Teule

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 144

Çevirmen: İsmail Yerguz

Orijinal Adı: Le Magasin Des Suicides

İlk Baskı Yılı: 2011 (Sel Yayıncılık)

3.86/5 (86)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.