Işık Bahçeleri-Amin Maalouf

Amin Maalouf’un Işık Bahçeleri Kitabının Yorumu:

İlk başta evrende birbirinden ayrı iki dünya vardı: Aydınlığın dünyasıyla Karanlığın dünyası. Arzu edilebilecek her şey Işık Bahçeleri’ndeydi, karanlıklar ise arzunun yurduydu, kudretli, görkemli, kükreyen bir arzunun. Ve birdenbire iki dünya çarpıştı, evrenin görüp görebileceği en şiddetli, en korkunç çarpışma oldu bu. Böylece Işık zerrecikleri bin bir şekle bürünerek Karanlıklara karıştı, bütün yaratıklar, kutsal varlıklar, sular, doğa ve insan böyle doğdu.

8 Nisan 527 yılında Mani isminde bir bebeğin doğmasıyla tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuk başladı biz okurlar için. Sütten kesildiğinde annesinin koynundan ayrılıp zorla bir gruba dahil edilen Mani’nin bundan yıllar sonra asıl yolculuğu başladı.

Bir gün kendi başına suyu dinlerken ‘ikizi’ dediği o sesi duydu. Ve o günden sonra bu gruptan ayrılıp, asıl kendi yolu olan ‘hoşgörü yolculuğu’na başlaması gerektiğini anladı.

Onunla konuşan ‘ikizi’ dediği senin ilahi bir ses olduğuna inandı ve bu sesin ona verdiği mesajı tüm dünyaya yaymak üzere ülke ülke gezdi. Birçok eser bıraktı gezdiği yerlerde okuma bilmeyenlerinde anlayabilmesi adına resim dilini kullanarak. Şifa dağıttı otların dilini en iyi bilen Babilli Hekim olarak. Ve en güzeli de hiçbir dini, inancı, insanı ayırmadan hoşgörü içinde herkesin ibadetini yapabildiği bir dünya olsun istedi. İşte ona söylenen yayılmak istenen haber buydu.. Haberciydi aslında hoşgörü Peygamberi Mani…

Bu iletilmek istenen güzel haber size de tanıdık geldi mi? Aslında hepimizin istediği olması gereken bu değil mi? Sadece hoşgörü çok basit… Lakin ne o dönemde nede şu an bu tarz bir hoşgörü ortamı bulmak mümkün değil. Mutlaka okuyun derim çok seveceksiniz keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

Amin Maalouf’un Işık Bahçeleri Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Işık Bahçeleri

Kitabın Yazarı: Amin Maalouf

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 238

Orijinal Adı: Les Jardins De Lumiere

İlk Baskı Yılı: 1991

3.89/5 (106)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.