İstasyon On Bir-Emily St. John Mandel

Emily St. John Mandel’in İstasyon On Bir Kitabının Yorumu:

Emily St. John Mandel ‘’İstasyon On Bir’’… Araştırmadan sadece arka kapak yazısı ilgimi çektiği için aldığım kitaplardan biri, ki onu da hikayeye ekliyorum (böylece konuyu anlatmadığımı da görebilirsiniz).Yayınevi hangi tür diye belirtti? Okuyanlar nasıl etiketledi? Hiçbir fikrim yok, ben türünü “Post Apokaliptik” diyeceğim. Nedir bu tür? Daha önce anlattım ama bilmeyenler ve yeni takipçilerim için, en kısa şekliyle “kıyamet”. Doğal felaketler, savaşlar, salgınlar yani yıkım, yaşamın son bulma noktasına gelmesi. Bilim kurgu edebiyatının alt türlerinden biri, okumasanız da ille film olarak izlemişsinizdir. İlk tecrübeniz olacaksa, şüphesiz etkileneceksiniz, ben de kötü diyemeyeceğim (mükemmel olmasa da). Hemen girişte felaket senaryosu gerçekleşiyor, ölümcül bir virüs dünya nüfusunu kırıp geçiyor, sağ kalanlar milyarlar içinde yüzlerle ölçülecek kadar az. Ben bu girişin daha ayrıntılı anlatılmasını isterdim, fakat yazar ara ara bilgilendirmeyi seçmiş. Akabinde yirmi yıl sonrasındayız, sağ kalanların yaşam mücadelesi…

Modern hayatın içinden, elektrik, su, internet, ulaşımı çekip aldığınızda geriye nesi kalır? Medeniyet sahiden tek dişi kalmış canavar mıdır? Siz ufak ufak bu sorgulamaları yaparken, geri dönüşlerle (zaman akışında) üç beş kişinin yaşamının ayrıntıları dahil oluyor, bir öncesi sonrası hali. Bunu sıklıkla yaptığında ileri-geri ileri-geri defalarca zaman hareketindesiniz, katman katman (zorlanmadım, kraliçe loana okumuş kadınım🙈). Siz de zorlanmayacaksınız, direksiyondasınız hakimiyet sizde.

Kitabı türdeşlerinden bir tık farklı kılan, insan ilişkileri neydik, ne olduk, ne olacağız kısmına daha fazla eğilmesi, önerir miyim? Daha iyileri var mı? Okuyabilirsiniz çünkü dikkat çekici ve sayfa sayısı olarak da alışık olmayan birini bezdirmeyecek nitelikte (362), ben zaten tecrübeliyim az daha zorlanacağım bi kitap olsun derseniz de Paolo Bacigalupi “Kurma Kız”a bakabilirsiniz. Sevgim üzerinize olsun.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitapzede

Emily St. John Mandel’in İstasyon On Bir Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: İstasyon On Bir

Kitabın Yazarı: Emily St. John Mandel

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Kitabın Türü: Roman, Bilim Kurgu

Sayfa Sayısı: 368

Çevirmen: Ferhan Ertürk

Orijinal Adı: Station Eleven

İlk Baskı Yılı: 2014

3.81/5 (74)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.