Kabil-Jose Saramago

Jose Saramago’nun Kabil Kitabının Yorumu:

İnsanların, gelecekten, sanki ellerinin altındaymış gibi, her anın uyumuna ya da zorunluluğuna göre gelecekten uzaklaşmak ya da ona yakınlaşmak sanki kendi yetkilerindeymiş gibi, bunca düşüncesizce söz etmeleri tuhaf.

Nedensiz sonuç olmadığı ve sonuçsuz da neden olmadığı söylenir.

Gerçekten de okurken bu kadarı da olmamıştır diyerek, acaba? diyerek okudum. Sanırım netten araştıracak pek çok konu bıraktı avucuma bu kitap. En başta ise hep merak ettiğim Sodom ve Gomore hikayesinin aslını öğrenme vakti geldi sanırım.(kaynak tavsiyesi varsa yorum alayım) Yasak elmanın yenmesi ile başlayan hikaye Adem ile Havva’nın cennetten kovulmasıyla devam eder; yaşam mücadelesi verirken üç çocuk sahibi olmak sevindirir ancak birisinin kardeş katili olmasıyla değişir hayat.

Kabil, artık Efendi tarafından damgalanan ve hep gezmekle cezalandırılan kişidir. Kabil Tanrı’yı bir türlü yaptıklarından dolayı kabullenip anlamlandıramaz. Yazgısı gereği gezerkense zaman içinde de yer değiştirerek kimlerle karşılaşmaz ki? Nuh, İshâk, İbrahim Lut,Lilith, Eyüp ve bunların hayatını Efendi’nin (Tanrı)müdahalesiyle her seferinde anlayamadığı şoklar yaşar.

Kitabı okurken tesadüf eseri; Nuh Tufanı filmini izlemekte benim güzel rastlantım oldu. Bu aralar okuduğum kitaplar sanki birbirinden bahsediyor gibi, hikayeler iç içe gibi veya kahramanın yaşadığıyla benzer film denk geliyor. Ya da son biten uyku sersemindeki kahraman gibi benim gözüm ağrıyor. Hayır olsun.

Okuduğum her kitabında hayran kaldığım Saramago’nun hayatını öğrenme vakti de geldi benim için. Çünkü din görüşleri sebebiyle ülkesinden ayrılmak zorunda kalıp; Kanarya Adaları’nda tamamlamak zorunda kaldığı hayatı boyunca verdiği eserlerde hep kendine has bir üslubu, nev’i şahsına münhasır bir duruşu olmuş sevgili Saramago’nun.

Kitap size yolculuk boyunca sorgulama yaptırıyor! İlk bunu okumayın ama yinede okuyun bu kitabı.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @ebrulogoglu

Jose Saramago’nun Kabil Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kabil

Kitabın Yazarı: Jose Saramago

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın Türü: Roman

Çevirmen: Işık Ergüden

Sayfa Sayısı: 152 (Kırmızı Kedi Yayınevi )

Orijinal Adı: Kaim

İlk Baskı Yılı: 2009

3.87/5 (93)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.