Kayboluş-Georges Perec

Georges Perec’in Kayboluş Kitabına Yapılan Yorumlar:

Georges Perec’in Kayboluş’u, orijinal adıyla La Disparition… Çoğumuz tarafından magazin yönü önde tutularak içinde hiç “e” harfi kullanılmadan yazılan (ve dilimize de Cemal Yardımcı tarafından hiç “e” kullanılmadan çevrilen) kitap olarak bilinen eser.

Perec’i anlamadan okunduğunda bir adamın kayboluşunun üzerinden arkadaşlarının kendisini aramak üzere başladığı macerayı konu edinen ve açık konuşmak gerekirse çok sevilmeyen Kayboluş’a Perec’le ilgili bir kaç ayrıntıyı dikkate alarak bakalım. Perec 7 Mart 1936’da Yahudi kökenli bir ailenin oğlu olarak Paris’te dünyaya gelir. Babası İkinci Dünya Savaşı’na katılır ve aldığı bir yara yüzünden ölür. Annesi ise Paris’te kaybolur ardından Auschwitz kampında ölür. Böylelikle Perec 6 yaşında öksüz kalır ve babasının kız kardeşi tarafından evlat edilinir.

Annesinin ölümü aile tarafından konuşulmaz. Çünkü o dönem toplama kampları hakkında kimse konuşmaz, Perec’in içinde bulunduğu boşluk, kendini ve kökenini bir türlü bilememe bu yıllara dayanır ve ömür boyunca terapi görmek zorunda kalır.

Sözcüklere oldukça ilgili olan Perec bulmacaları çok sever. Edebiyat alanında değişiklik arayan Perec, 1960’ta Raymond Queneau ile François Le Lionnais tarafından kurulan Oulipo (potansiyel edebiyat atölyesi) üyesidir. Üyeler kendilerini sınırlandırarak (belli bir harfi kullanmamak Lipogram, metni sayılarla sınırlamak vs) yaratıcılıklarını geliştirmek ve edebiyatla matematiği iç içe geçirmeyi hedeflemektedirler.

Peki neden “e” harfini kullanmamıştır Perec? İlk olarak Fransızcada en çok kullanılan harftir “e”, çoğu zaman çekimi bu harfle yapılır yani oldukça sınırlayıcıdır.

Fakat belki de Perec’i anlamamıza ve kendisini sevmemize neden olan en önemli özelliği ise, Fransızcada “e” nin ve “eux”un okunuşunun aynı (ö) olmasıdır ve Fransızca’da “eux” #onlar anlamına gelir. “E”nin kayboluşu aslında “onlar” ın kayboluşudur. Yani başta annesi olmak üzere toplama kampında kaybolan onlarca canın kayboluşu… Sizler Perec hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @501kitap

Georges Perec’in Kayboluş Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kayboluş

Kitabın Yazarı: Georges Perec

Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 352 (Ayrıntı Yayınları)

Çevirmen: Cemal Yardımcı

Orijinal Adı: La Disparition

İlk Baskı Yılı: 1969

4.23/5 (39)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.