Kendine Ait Bir Oda-Virginia Woolf

Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda Kitabının Yorumu:

‘’Düşsel planda kadın son derece önemlidir; gerçek yaşamda ise tümüyle önemsiz. Şiiri bir baştan öbür başa kaplar; tarihte ise hiç görülmez. Kurmaca yazında kralların ve fatihlerin yaşamlarına hükmeder; gerçek yaşamda ailesinin parmağına bir yüzük geçirdiği herhangi bir oğlanın kölesidir. Kurmaca yazında en esin dolu sözler, en derin düşünceler onun dudaklarından dökülür; günlük yaşamda hemen hemen hiç okuyup yazamaz ve kocasının malıdır. Tarih kadından hemen hemen hiç söz etmez.’’

Virginia Woolf, erkeklerin tekrar ve tekrar sordukları ‘’Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız?’’ Sorusunun cevabını veriyor bu kitapta.

William Shakespeare’in kendisi ile aynı yeteneklere sahip bir kız kardeşi olsaydı hayatı nasıl olurdu diye düşünüp bunu yazıya dökmesi soruya verilen en iyi yanıt olmuş kanaatimce. ‘Kadınlar ve kurmaca yazın’ konusu üzerinde yazarken, kadına verilen kıymet, toplumdaki yeri, zamana göre değişen algılar üzerinden yola çıkıp, toplum tarafından dayatılan rolün dışına çıkamayan, değil kendine ait bir hayatı, kendine ait bir odası olmayan, mutfakta pastaların, yemeklerin ardında unutulan kadınların mutfak önlüklerini çıkarıyor önce ve omuzlarından tutup sarsıyor. Belki kendi ayaklarını fark eder ve birine yaslanmadan ayakta durabilir diye.

Ve sonra kulağına fısıldıyor:

Eğer yazmak istiyorsan

Çık ve üretime dahil ol!

Para kazan!

Kendine ait bir odan olsun!

Burada bir suçlu arayışı yok. Çünkü sadece erkekler değil aynı zamanda kadınlardan da durumun huzursuzluğunu hissetmeyen, hatta ve hatta böyle olması gerektiğini savunanlar yok mudur?

Yani kadının yazma savaşı sadece erkeğe karşı değildi ne yazık…

Bu arada kitap 1929 yılında yayınlandı. Okurken o dönemin algısını düşünmeli.

‘’Kadınlar yüzyıllardır, erkek görüntüsünü gerçek boyutlarının iki katında gösterebilen büyülü ve enfes bir güce sahip birer ayna görevini yerine getirmişlerdir. Bu güç olmasaydı, belki de dünya hâlâ bataklıktan ve sık ormanlardan ibaret olurdu.’’

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @arzunun_okuma_gunlugu

Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kendine Ait Bir Oda

Kitabın Yazarı: Virginia Woolf

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: A Room Of One’s Own

İlk Baskı Yılı: 1929

4.15/5 (100)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.