Kırmızı Mektuplar-Fioly Bocca

Fioly Bocca’nın Kırmızı Mektuplar Kitabının Yorumu:

Şayet yaralarımdan yakalanmasaydım, edebi teraziye çeker, kitaba dair farklı yönlerden, çok başka şeyler söyleyebilirdim. Fakat yakalandım. Bitirene kadar defalarca elime alıp bıraktım, hatta sırf bu yüzden, farklı zamanlarda çekilmiş birden fazla fotoğrafı da var. Romantik bir hikaye, kolay da taşırım diye, önce çanta kitabım yaptım. Toplu taşıma aracında (otobüs) elinde kitap, şıpır şıpır ağlayan birini gördüyseniz, o avel benim işte.

Eser iki hat üzerinden ilerliyor, aşka dair kısmı çok umrumda oldu diyemeyeceğim. Diğer hat ise, ölen annesine yazdığı mektuplar.

Ben de çok uzun zaman yazmıştım, belki bi yerlerde duruyor bile olabilirler. Öyle çok acıklı filan değil, havadan sudan şeyler, günlük hayat, yaşama çabası. Bammmm diye ummadığım yerden gelince, sersemledim. Zira ben konu böyle bir yere değiyor ya da varıyorsa, bundan haberdarsam, kesinlikle alıp okumayı seçmem. Bu sebeple “yakalandım” dediğimde bilin, boşta bulunmuşumdur. Hep derim, ağlarken olabildiğince çirkinleşenlerdenim, direkt salya sümük, kızarmış buruşuk yüz. Acısını tarif ederken de, zarif tamlamalar, güzel cümleler kotarıp, ortaya koyamam. Ama acının zarif bir anlatımı varsa, kitabın satırlarında buldum. Yakınını kaybedenin, yönünü bulma çabasını, tutunma, devam etme, benimlesin hala diye kendini avutma halini çok temiz anlatmış.

Galiba bu yüzden onlar yazar, ben kıytırık bloger. İnsan yaşıyorken, sevdiğinin sırtına bile özledim diyebilir, öldüğündeyse bunun için yol arar. ‘’Seviyorum, çok özledim’’. Hepimiz bir gün öleceğiz, sevdiğimiz kişiler de öyle. Acıya talimli olun olmayın, her birey onunla baş etme yöntemini kendi buluyor. Benim cephemde hüzünlü bir okumaydı, tavsiye listeme de, her türden eleştirimin dışında tutup, tetiklediği hisler için, direkt aldım. Sevgim üzerinize olsun.

Gelecek arayabilseydi beni, bana hak verirdi; zihnimiz şalter değil ki tek bir hareketle emir verelim, insanın, birinin yokluğuna alışması için belli bir idman gerekiyor.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitapzede

Fioly Bocca’nın Kırmızı Mektuplar Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kırmızı Mektuplar

Kitabın Yazarı: Fioly Bocca

Yayınevi: Bal Yayınları

Kitabın Türü: Roman, Romantik

Sayfa Sayısı: 152

Çevirmen: İpek Budak

İlk Baskı Yılı: 2018 (Bal Yayınları)

3.88/5 (78)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.