Kırmızı Pelerinli Kent-Aslı Erdoğan

Aslı Erdoğan’ın Kırmızı Pelerinli Kent Kitabının Yorumu:

‘’Neden seçtim bana öldüresiye düşman bu kenti? İnsan acısından lif lif dokunmuş kırmızı peleriniyle benliğimi sarıp sarmalayan, keskin dişlerini karnaval maskelerinin ardına gizleyen Rio de Janeiro’yu? Yalnızca tek bir şey adına güvenli suları terk eder, kendi köklerimizi keseriz. Âdem’ in, uğruna ölümsüzlüğü teptiği tek şey adına: BİLİNMEYEN.’’

Benim adım Özgür. Her gün öldüğüm bu şehre Rio de Janeiro’ya bilinmeyeni bulmaya geldim. Burada insanlar; sokaklarda ölür, gangsterler tarafından linç edilir, her daim aç gezer. Sahi ben en son ne zaman yemek yemiştim? Sanırım yirmi dört saat önceydi. Bir paket sigara ve kola şişesi her daim yanımda bulunur tabi birde kokain. Sokaklarda dans müzikleri eksik olmaz onlara havai fişekler eşlik eder. (!) Daima terlersiniz bu şehirde. Her şey çürür nemden. Peki ben neden her yerinden ölüm akan bu şehirdeyim? Hepsini, kırmızı pelerinli kenti anlatacağım size. Yalnızlıktan ölen bir kadın olmazsam tabii.

Aslı Erdoğan beni her zaman başka dünyalara götürmüştür. Bu kitabında da bunu başarıyor. Lakin benim favorim hala ‘Kabuk Adam’ keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kahvekitapikilisi

Aslı Erdoğan’ın Kırmızı Pelerinli Kent Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kırmızı Pelerinli Kent

Kitabın Yazarı: Aslı Erdoğan

Yayınevi: Everest Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 144

İlk Baskı Yılı: 1988

4.09/5 (81)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.