Kopyalanmış Adam-Jose Saramago

Jose Saramago’nun Kopyalanmış Adam Kitabının Yorumu:

Kopyalanmış Adam, Nobel Edebiyat Ödüllü bir eser. Saramago’nun, daha önce okuduğum Kabil ve Filin Yolculuğu, her ne kadar iki kitaptan keyif aldıysam da, zorlu okuma olmuştu. Yazarın kitaplarını okuyanlar bilir kitapta paragraf, noktalama işareti, büyük harf gibi dilbilgisi kuralları yok. Buda okuru biraz zorluyor. Bu kitap teknik yönden diğer Saramago kitaplarını bilmem ama okuduğum iki kitaptan farklı, noktalama işaretleri kullandığı için kolay bir okuma oldu.

Kitabı her açıdan çok beğendim. Bir kere yazarın özgün, spesifik tarzı var. Gerek olay örgüsü, hikayede ki kurgu, okurken yazarın ne kadar zeki olduğunu düşündürdü.

Roman bilinç akışı yöntemiyle yazılmış. Bir yerde okumuştum bilinç akışı yöntemiyle yazılmış eserleri okuyanlar kolay kolay diğer kitaplardan zevk alamaz diye… Bu fikre katılıyorum. Her tür okumaya çalışsam da, benim de tercihim bu yönde. Lakin bilinç akışı yöntemini bazı yazarların kaleminden sevemedim. Mesela, severlerinin affın sığınarak Virginia Wolf ‘’Jacob’ın Odası’’, Wıllıam Faulkner ‘’Sis ve Öfke’’ ve Oğuz Atay Tutunamayanlar (kitaba tutunamayanlardanım)vs. Gibi.

Baş karakterimiz tarih öğretmeni tek düze hayattan sıkılır depresyona girer. Meslektaşı olan matematik öğretmenin onun ruh haline iyi gelecek, izlemesi için bir filim tavsiye eder. Kahramanız ilk başlarda bu öneriyi kabul etmese de merakına yenilir. Ve filmi kiralar. Filmdeki yan karakterin şaşırtıcı biçimde tıpatıp kendisine benzemesi, bizim baş karakter tarih öğretmenini, paranoyaya sürükler. Kendini bir kabusun ortasında bulur… Kitap tam bir beyin fırtınası, psikolojik gerilim.

Kitapla ilgili bir diğer tespitim de, tür olarak tamamen benzemese de sanki Dostoyevski’nin ‘’ikiz’’ ve Gogol’un ‘’Palto’’ eselerini anımsattı.

Kitabı okuduktan sonra, hakkında yazılanlara baktım. Olumlu olumsuz bir takım yazılara rastladım çoğunluk olumlu yönde de olsa, kitabı çok beğenmeme rağmen, kitapla ilgili olumsuz düşünceleri görünce tavsiye kısmı bende şüpheli kaldı. Kendi adıma kitabı çok beğendim. Beğeniler kişiden kişiye değişse de, Benim kanaatimce okuyun ve siz karar verin, hiç bir şey kaybetmezsiz.

Kopyalanmış Adam sinemaya ‘’Düşman adıyla uyarlanmış.’’ Bilginize.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @yasam_pinari_

Jose Saramago’nun Kopyalanmış Adam Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Kopyalanmış Adam

Kitabın Yazarı: Jose Saramago

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 308

Çevirmen: Emrah İmre

Orijinal Adı: O Homem Duplicado

Uyarlama: 2013 Yapımı Düşman (Enemy) Filmi

İlk Baskı Yılı: 2002

3.95/5 (100)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

1 Response

  1. Pınar dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.