Leyla’nın Evi-Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi Kitabının Yorumu:

Bir Livaneli kitabı daha…

Değişen zamanlar, değişen hayatlar… Ama bütün bunlara rağmen yazgıları birbirine bağlı insanlar.

Kitabın konusuna gelelim; Kitabın başkarakteri adından da anlaşılacağı üzere Leyla.

Leyla bir paşa torunu oldukça yaşlı bir kadın ama etrafındaki herkesin ona Leyla demesini istiyor. Leyla hayatını, ailesinin geçmişini unutmamak üzerine kurmuş.

Leyla bir gün kaldığı yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından olan gazeteci Yusuf, un Cihangir’deki evine sığınmak zorunda kalır. Leyla ilk başta bu durumdan hiç memnun değildir. Yusuf’un sevgilisi Rukiye(sahne adıyla Roxy) hip hop tarzı müzik yapmakla uğraşır. İlk başlarda anlaşamazlar ama sonra aralarında garip bir bağ kurulur.

Leyla, yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün Ömer bey’in babası, Kadızade Konağı’nın emektar vekilharcı, dört kuşaktır konaklarda hizmetkarlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır. Oğlunun böyle bir şey yapmayacağını her şeyin gelininin başının altından çıktığını anlatmaya çalışır Leyla Hanıma… Ve hikaye benim için bir yandan güzel bir yandan acıklı bitti. Kesinlikle okunmaya değer bir kitap, Livaneli’nin adı yeter.

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi, onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri, kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.

Leyla’nın Evi bir yanıyla da ‘’ev’’ üstüne bir roman: Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @beyzacabirseyler

Zülfü Livaneli’nin Leyla’nın Evi Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Leyla’nın Evi

Kitabın Yazarı: Zülfü Livaneli

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 284

İlk Baskı Yılı: 2012 (Doğan Kitap)

3.97/5 (61)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.