Madalyasız-Mehmet Uluğtürkan

Mehmet Uluğtürkan’ın Madalyasız Kitabının Yorumu:

Bir memlekette vazifeler fazilet gibi görülmeye başlanırsa orada işler yolunda gitmiyor demektir.

Kırk dokuz yoldaşı, yazdıkları destanın şahidi olsunlar diye edebiyete kadar Maraş topraklarında bırakıp Darende’ye doğru yola koyuldular.

İftiraya uğramanın ezikliği altındayken idama mahkum edilmiş biri, son anda ipten dönerse içinden ne geçmeliydi?

Kapağının ön yüzünde, 120 kahraman, 40 yıllık söz yazan bu kitap, kitabın kapağını kapattığınızda neden olduğunu çarpıcı bir şekilde yüzünüze vuruyor. Açıkçası beni etkileyen ilk nokta bu… Az kelimeyle, çok şey anlatan bir cümle…

‘Madalyasız’ bir tarih romanı hatta tarihin bir kesitinde yaşanan gerçek bir olay.. Tabi ben o kadar çok tarihi roman okumam… Bu kitaba da acaba sıkılır mıyım, acaba sevmeyebilir miyim diyerek başladım açıkçası… Fakat bu derin hikaye beni öyle bir kendine bağladı ki, çok kısa bir süre içerisinde bitirdim… Şimdi iyi ki diyorum, iyi ki okudum… İyi ki Yeniceli Mehmet Ağa’nın bu gurur duyulası hikayesine tanıklık ettim.

Yeniceli Mehmet Ağa, Kurtuluş Savaşı esnasında, Sivas’ın ilçesi Darende’de yaşayan, kendisine saygı duyulan bir adamdır. Bir gün, Maraş işgal altındayken vatan aşkı ile yanıp tutuşan Mehmet Ağa, kendisi ve oğlu Nuri ile birlikte 120 kişi toplayıp, Maraş’a yardıma gider. Orada dişe diş, düşmanla göğüs göğüse çarpışmalara girer. Gel zaman git zaman, oradaki görevi bitip memleketine dönen Mehmet Ağa ve yoldaşlarını tüm köylü büyük bir gururla karşılarlar. Fakat bir zaman sonra ters giden bir şeyler olur. Mehmet Ağa, vatanına ihanet etmekle suçlanır. Nasıl olur? 120 kişiyi toplayıp Maraş’ta düşmanla çarpışan o değil miydi? Mustafa Kemal’in liderliğinde olan orduda, yaşına başına bakmadan o haliyle savaşmak isteyen Mehmet Ağa değil miydi?

Tüm bu sorularınızın cevabı bu kitapta efendim… Okuyunca gurur duyacağınız, tarihinize ve tarihteki insanlarımıza bir kez daha gıptayla bakacağınız bir kahramanlık öyküsü… Asla pişman olmazsınız.

Yazarımıza, bana bu kitabı gönderdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Emeklerinize sağlık, kaleminize sağlık.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aslinin_kitapligi

Mehmet Uluğtürkan’ın Madalyasız Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Madalyasız

Kitabın Yazarı: Mehmet Uluğtürkan

Yayınevi: Doğan Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 180

İlk Baskı Yılı: 2017

3.96/5 (75)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.