Matmazel Christina-Mircea Eliade

Mircea Eliade’nin Matmazel Christina Kitabının Yorumu:

Mucize, ancak onu bir mucize olarak görmeye hazırlıklı olanlara görünür, diğerleri için görünür değildir, o yüzden de yoktur; aslında nesnelerin ve günlük olayların içinde gizlenir.

Matmazel Christina, genç yaşta öldürülmüş ve vampir olmuş bir kadının, gençliğe, fırça darbelerine, yaşamın damarlarında akan sıcak kana olan aşkının kitabıdır.

Ressam Egor ve arkeolog Mösyö Nazarie’yi konuk eden Madam Mosco ve kızları ile geçirilecek birkaç gün muazzam bir edebi keyif vaat ediyor.

Eliade, kitaplarında sakin ve korunaklı bir yaşam süren insanı korunaklı alanından çıkararak, onun sınırlarını bulandırır. Sınırlar bulandıkça zihnin kapıları düş ile gerçek arasındaki ince çizgide dans etmeye başlar. Fantastik bir hayatın inşası için yeri gelir bir insan binlerce kez ölebilir yahut doğabilir.

Rumen folklorunun, 1880′ lerde büyük şair Eminescu’nun da ilgisini çekmiş temasını ele almak istediğini söylemiş Eliade. Romanya mitlerinden yararlanarak yazdıkları kesinlikle okunmaya değer.

Sinemaya da uyarlanan Matmazel Christina, benim gibi tür olarak fantastik kitaplara bir ömür mesafede olanı bile kendine hayran bırakır.

Aslında dünya ruhumuzun rüyasıdır…

Kitabın yeni baskısı da var ama ben birinci basımını okuduğum için ayrı keyif aldım açıkçası. Tabi bir de aşık olduğum kapak tasarımından uzun uzun bahsetmeye gerek yok.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @arzunun_okuma_gunlugu

Mircea Eliade’nin Matmazel Christina Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Matmazel Christina

Kitabın Yazarı: Mircea Eliade

Yayınevi: Metis Yayıncılık

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 176

Çevirmen: Roza Hakmen

İlk Baskı Yılı: 1991 (Metis Yayıncılık)

3.9/5 (105)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.