Mrs. Dalloway-Virginia Woolf

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabının Yorumları:

Mrs. Dalloway okunması çok güç bir kitaptı. Çoğu zaman anlamak için sayfaları yeniden okumak zorunda kaldım.

Virginia Woolf bu eserinde bilinç akışı tekniği denilen bir yöntem kullanmış. Anladığım kadarıyla bu teknik çok sonra bu adla anılmış. Bilinç akışı tekniği karakterlerin düşüncelerinin ardı ardına, hiç kesilmeden ve olduğu gibi yazar tarafından aktarıldığı bir tekniktir. Kitabın okunmasını güçleştiren buydu yüksek ihtimalle. Betimlemeler ve karakter analizleri o kadar iyiydi ki okurken sanki o zamana ışınlanıyor ve o karakterleri yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Bu kitap öyle herhangi bir yerde okunacak bir kitap değildi. Bazı zamanlar bazı kitapları anlayabilmek için onları sesli okuma ihtiyacı hissederim. Bu kitap da onlardan biriydi. Satırların arasına çok derin anlamlar içeren cümleler gizlenmişti ve bunları anlamak için çok konsantre olmanız, tek odak noktanızın kitap olması gerekiyor. Öyle kalabalık yerlerde okunacak bir eser değildi yani.

Virginia Woolf’un çok sevdiğim bir kitabı olan Kendine Ait Bir Oda yine çok derin ama okunması çok daha rahat bir kitaptı bence. Mrs. Dalloway’i okumakta her ne kadar zorlansam da bu kitapla birlikte Virginia Woolf’un iç dünyasını tanımak adına bir adım daha attığım için mutluyum diyebilirim.

Keyifli bir hafta sonu geçirirsiniz umarım. Çok sevgiler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @anestezistinkitapligi

Mrs. Dalloway gençken özgür ve çılgın bir hayat sürdükten sonra burjuvazi bir hayata dahil olmuştur. Virginia Woolf Birinci Dünya Savaşı sonrasında Londra’da bir parti hazırlığı gününü anlatırken; Clarissa’nın gençliğine, o zamanki duygu ve düşüncelerine, kararlarına dönüş yapmaktadır. .

Hayatımızdaki şartların bizi sürüklediği tercihler, birçok vazgeçişi içinde taşır. İnsanın aklında daima diğer seçenek/ler kalır. Bedeni, dışarıya gözüken başkaca bir hayatın içindeyken; ruhu başka diyarlarda dolaşabilir.

Hayatı ve dış dünyayı bilinç akışı tekniğiyle yorumlamıştır Woolf. Dolayısıyla bir çizgi üzerinde ilerleyen, belirgin bir olay örgüsü de bulunmamaktadır.

Bir gün içindeki parti hazırlama durumundan, zamanın birçok katmanını aralayan bir kayıt belleğini anımsatıyor kitap.

‘’Ölmek istemiyordu. Hayat iyiydi. Güneş sıcaktı. Ama ya insanlar?’’

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @maviye_iz_suren

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Mrs. Dalloway

Kitabın Yazarı: Virginia Woolf

Kitabın Türü: Roman, Psikoloji

Orijinal Adı: Mrs. Dalloway

Uyarlamalar: Bayan Dalloway (1997)

İlk Baskı Yılı: 1925

3.88/5 (102)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.