Mucize-R. J. Palacio

Amerikalı Yazar R. J. Palacio’nun Mucize Kitabının Yorumu:

Herkese merhabalar.

İlk olarak kitabın konusundan bahsetmek istiyorum. Yüzünde doğuştan fiziksel anlamda bir bozukluk olan ailesi hariç herkes tarafından dışlanan August Pulman’ın 5. sınıfa başlamasını ve bununla birlikte gelişen olayları okuyacaksınız. Yazar kitabı tek kişi ağzıyla yazmamış, aynı olayları farklı kişilerin o an ki düşünceleriyle ve hissettikleriyle okuyacaksınız, işte en güzel yanı da bu oldu benim hiç sıkılmadan bir çırpıda okudum. Yer yer üzüldüm yer yer güldüm. Çoğu zaman da August oldum kendimi onun yerine koydum. Bir insanın diğer insanlar gibi normal gözükmediği için bu kadar aşağılanması hor görülmesi dünyanın en kötü hallerindendir, bu konuda çok doluyum ve çok öfkeliyim. Fiziksel özellikler, kusurlar ne olursa olsun, O insanların sizin acıyarak bakışlarınıza ihtiyaçları yok bu sadece onların üzerinde tonlarca ağırlığa göğüs germesine sebep olmaktan öteye gitmiyor. Kendimizi bu tarz olaylar içinde sorgulamak adına, vermek istediği mesajlarla bizi etkileyen, hayatı farklı insanların açılarından değerlendirip onların duygu ve düşüncelerini bir nebze olsun hissetmemizi sağlayan, sevgiyi hüznü ve insanın bu yaşamdaki değerini sorgulatan empati duygularımızı gün yüzüne çıkaran böyle güzel kitapları daha da fazla okumalıyız diye düşünüyorum. İşte Mucize de bunlardan bir tanesiydi, birçok duyguyu barındıran çok özel bir kitap.

O yüzden okumayan varsa içinizde kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Son olarak da gündelik hayatımızda da yaşadığımız bir takım sıkıntıların daha doğrusu “incir çekirdeği doldurmayan” cinsten olanları kastediyorum, böyle küçücük sıkıntılarla dünyanın en kötü hayatını ben yaşıyorum diyen tanıdıklarınız varsa da onlarında kesinlikle okumasını isterimmm.

Hayatlarının aslında o sıkıntılar haricinde yaşanılabilir taraflarının daha fazla ağır bastığını görecekler ve anlayacaklardır…

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitapkadraj

R. J. Palacio’nun Mucize Kitabının Künyesi:

Kitaplarla kalın.

Kitabın Adı: Mucize

Kitabın Yazarı: R. J. Palacio

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 336 (Pegasus Yayınları)

Çevirmen: Berna Sirman

Orijinal Adı: Wonder

İlk Baskı Yılı: 2012

3.77/5 (65)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.