Neruda’nın Postacısı-Antonio Skarmeta

Antonio Skarmeta’nın Neruda’nın Postacısı Kitabının Yorumu:

Merhabalar. Geç keşfettiğim yazar Skármeta’nın okuduğum ikinci kitabı ve yazara bir kez daha hayran kaldım. Bildiğiniz üzere Neruda’nın Postacısı filmi de olan bir kitap ve filmi izlemek için sabırsızlanıyorum.

Kitapta anlatılan olaylar Şili’nin bir sahil kasabasında geçmektedir. Mario Jimenez Isla Negra kasabasında yaşayan içine kapanık ve yoksul bir balıkçıdır. Henüz 17 yaşındadır. Bir gün bir postacılık işi bulur ve tüm hayatı değişir. Nedeni ise M.Jimenez ünlü Şair Pablo Neruda’nın postacısıdır. Dolayısıyla postacı şiirle dolu yeni bir dünyaya adım atmıştır. Neruda ve M.Jimenez zamanla dost olmuşlardır ve bu dostluk postacının Beatriz’e aşık olup şairden yardım istemesi ile iyice pekişir hatta postacı şairin şiirlerini Beatriz’e ithaf edecek kadar ileri gider. Pablo Neruda’nın yardımı, hayata bakış açısı postacıyı derinden etkileyerek kendisini, ülkesini keşfetmesine ve farkındalığa neden olur.

Çok çok sevdiğim kitaplar arasına giren Neruda’nın Postacısı eğlenceli, renkli, gerçekçi, edebî, şiirsel ve şölen tadında… Tereddütsüz okumanızı tavsiye ederim. Kitapla kalın.

Antonio Skarmeta’nın Neruda’nın Postacısı Kitabının Alıntıları:

”…üstelik Matilde için yazdığım şiiri de ona armağan etmişsin.” ”Şiir yazanın mali değildir, kullananındır!

”Sevmem çatısız evi, ne de camsız pencereyi. Sevmem işsiz günü, ne de düşsüz geceyi. Sevmem kadınsız erkeği, ne de erkeksiz kadını. İsterim ki bütünleşsin yaşamlar, sönüp gitmiş öpücükleri alevlendirerek. İyi yürekli çöpçatan bir şairim ben.” Pablo Neruda.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @goncaninkitapligi

Antonio Skarmeta’nın Neruda’nın Postacısı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Neruda’nın Postacısı

Kitabın Yazarı: Antonio Skarmeta

Yayınevi: Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 152

Çevirmen: İnci Kut

İlk Baskı Yılı: 2016

4.05/5 (120)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.