O İyi Mi?-Jale Demirdöğen

Jale Demirdöğen’in O İyi Mi? Kitabının Yorumları:

Bu bir terk edilme hikayesi. 5 yılını verdiği ilişkisinde kendini günden güne değersiz hissetmeye başlayan Esila’nın hikayesi… Yaptığı tek hatasında -ki bence hiç suçlu değildi- yalnızlık ile cezalandırılan Esila’nın hikayesi… Kendini bulma ve kendini iyileştirme serüveni…

Hiçbir kadın Arda’nın, Esila’ya yaptığı gibi bir ayrılık olayını hak etmez bence. Çok kızdım! Çok sinirlendim! O ukala hallerine özellikle uyuz oldum! Okuyunca anlayacaksınız beni. O kadar yılın karşılığı bu mu olacaktı demeden duramadım yani. Geçmişe dökülen bölümlerdeki aşk sahneleri bile kızgınlığımı almadı.

Arda dışındaki bütün karakterleri sevdim sanırım. Bukra var mesela. Hayatınızın bir evresinde eminim onun gibi birini tanımışsınızdır… Kusursuz bir hayat ve kişiliğin birleşimi kendisi… Ceren var mesela. Dost gibi dost… Kerem var mesela. Nefes alacak bir yan, herkesin hayalinde huzur bulduğu kişi… Ahhh bir de annemiz var tabii. Hepsini okuduğunuzda hayatınızın bir yerine koyacaksınız… Sonra da olaylar sizi alıp götürecek… Spoiler yok.

Esila ile iyileşip, her gecenin sabahı olduğunu, her şerden bir hayır geleceğini keşfetmek güzeldi. Sonlara doğru ise şaşırtan bir final ile zirveye çıkıp, bütün hücreleriniz ile duygu yoğunluğunu yaşayacaksınız…

Bu bir iş savaş da aslında. Okurken de yaşayan kadar sancı çektiren cinsten. Bence okuyun Esila ve Bukra Bukra’ya şans verin.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kumral_ada00

Aşkın, kıymetinin bilinmesine ihtiyaç duyan bir naifliğe sahip olmak dışında suçu yok. Sıkıntı yüksek bir duygu olan aşkta değil, alçak bir varlık olan insanda. Aşk, benzersiz olduğu kadar karmaşıkta olduğunu inkar etmiyor. Benzersiz olduğu için karmaşık olduğunun bilinmesini istiyor, hepsi bu. Kendini insanlara kıymetli bir hediye olarak sunmaya karar verdiği zaman, kimler tarafından hak edileceğini bilmek istiyor ve bunu insanlara sınayarak öğreniyor. O İyi mi bir ayrılık hikayesi.

Sevgili Jale Demirdöğen öylesine naif öylesine şiirsel bir anlatımla yüreklerimize dokunuyor ki kitap hakkında ne yazsam ne söylesem az kalır.

Uzun yıllar emek verdiği ilişkisinin ardından Arda tarafından terk edilen ve bir anda hayatının anlamını yitiren Esila’nın yaşadıklarını, acısını, üzüntüsünü birebir onunla birlikte yaşayıp onunla heyecanlandım ümitlendim.

O İyi mi Jale Demirdöğen’in okuduğum dördüncü kitabıydı çok çok sevdim yazarla henüz tanışmadıysanız mutlaka alın okuyun her kitabı ayrı ayrı şahane.

Size bu şahane kitaptan bir kaç tane alıntı bırakıyorum.

Mutlu akşamlar huzurunuz eksik olmasın. Başlarken her şey çabuk gelişiyor. Biterken yavaş yavaş… Çoğalırken herkes barış içinde. Gitgide azalırken kanlı bir savaş. Kalp, işin başında delirmiş gibi çarpıyor. Sonunda çıt çıkarmıyor. Yaşamaya yetecek kadar işte. Tek tük… Şimdi ki saatler gibi. Biraz yok, birazcık da var gibi. Nihayetin de naaş gibi. Kaldırılmıyor üstelik. Öylece kalıyor öldüğü yerde…

Özür dilerim işim, gücüm, kudretim ve hevesim. Özür dilerim sokaklar, kafeler, barlar ve kahkahalar. Özür dilerim sağlığım, özür dilerim dipleri çıkmış, boyası akmış, uçları kırık saçlarım. Makyaj malzemelerim, mis kokulu parfümlerim, güzel giysilerim, özür dilerim. Özür dilerim İstiklâl. Özür dilerim Hisar. Özür dilerim Kaş. Almadığım kaşlarım, kuruttuğum kirpiklerim, törpülemediğim tırnaklarım, özür dilerim. Hayallerim, sizden özür dilerim; sizi fazla yormuşum. Masalım, senden özür dilerim, seni kısa tutmuşum. Ve aşk, senden özür dilerim!

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitap_sevdam

Jale Demirdöğen’in O İyi Mi? Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: O İyi mi?

Kitabın Yazarı: Jale Demirdöğen

Yayınevi: Nemesis Kitap

Kitabın Türü: Roman, Romantik

Sayfa Sayısı: 288

İlk Baskı Yılı: 2018

3.84/5 (67)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.