Ölü Evinden Anılar-Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Ölü Evinden Anılar Kitabının Yorumu:

Merhabalar. Nasılsınız? Ben yine muhteşem bir Dostoyevski kitabı ile geldim. Dostoyevski 1849’da I.Nikola’nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamladıktan sonra bir dergide yayımlanan Ölüler Evinden Anılar sürgün yıllarının izlenimlerimi bütün canlılığı ile yansıtıyor. Mahkumların iç dünyalarındaki duygularla birlikte çok güzel öyküler çıkıyor ortaya. Ayaklarındaki zincirlerden ziyade ruhlarında ki prangalardan kurtulmak çalışan Akim Akimiç’in, Ali’nin, Petrov’un ve daha birçoğunun; bencilliğin, ezilmişliğin, yalnızlığın ve tek dayanakları olan umudun öyküsü. Okurken çok etkilendiğim yerler oldu bol bol altını çizerek okudum kitabi. Suç, ceza ve hukuk üzerine olan eleştiriler mahkumların olaylara karşı tepkileri ve tabi tepkisizlikleri kısacası okunması gereken bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

Şüphesiz hapishane ve kürek cezaları caniyi düzeltmez, ancak onu cezalandırır ve beri yandan topluluğunda suçlunun ileride işleyeceği muhtemel suçlardan korur. Suçluda da hapishane ve en ağır kürek mahkumluğu ancak kin, yasak zevklere karşı arzu ve müthiş bir havailik geliştirir. .

…oysa aynı cinsten suçlar arasında sayısız fark vardır.

Yani sırf insan olduğu için, ona da insanca davranılması gerekir. Tanrım! İnsanca davranış, senin kulun olmaktan çıkmış birini bile tekrar insanlaştırabilir. Böyle ‘’bahtsızlara’’ karşı elden geldiğince insanca davranmak gerek. Kurtuluşları da, mutlulukları da sadece bundadır.

Bir amaç ve içinde bu amaca ulaşma isteği olmadan kimse yaşayamaz. Amacını, umudunu kaybedenler çoğu kez korkunç birer canavar kesilirler… Buradakilerin hepsinin amacı, hapisten kurtulmak, hürriyete kavuşmaktı.

Zincirlerin düştü. Eğilip kaldırdım. Elime alıp son bir kez bakmak istiyordum. Daha biraz önce bunların ayaklarımda olduğuna şaşıyordum.

Mahpuslar kesik, kaba, ama nedense memnun seslere: Haydi uğurlar olsun! dediler. Tanrı’ya emanet olun!

Evet Tanrı’ya emanetiz artık! Hürriyet, yeni hayat, yeniden doğuş… Ah ne tatlı bir an bu!

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @_gunesiuyandiralim

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Ölü Evinden Anılar Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Ölü Evinden Anılar

Kitabın Yazarı: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1862

3.82/5 (112)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.