Öyle Güzel Bir Yer ki-Murat Gülsoy

Murat Gülsoy’un Öyle Güzel Bir Yer ki Kitabının Yorumu:

Murat Gülsoy’dan okuduğum ilk romandı ve öğrendim ki yeni yazara son kitapla başlanmayacak.

Akıcı bir kurgusu, kolay anlaşılır bir dili ve konusu vardı. İyi başlasam da bazen anlamsız bulduğum oldu tekrarlarda ama arkadaşın açıklamasıyla durum anlaşıldı. Üst üste iki ay şehrin binaların,geçmişin yıkımı denk geldi.

Sürekli 1. Tekilin anlatımını pek sevmediğimi anladım. Ama kitabı bütün olarak beğendim.

Kerem yaşlı Yahudi’nin sunduğu imkanla kolejde eğitim almış olsa da yetiştirildiği ortam onlarla kaynaşmasını engellemiş; bir ömür öteki hissetmiş kendini. Yağmurlu gecede yapılan toplantıda yaşananlar ise şimdiki hallerini geçmişteki davranışlar nasıl etkiliyor, şekillendiriyor çok iyi anlatılmış. Orada olan herkes bir şekilde çözüldü yavaşça, bunda dönemin siyasi ortamı, siren sesleri ve stresli bekleyiş de çokça etkiliydi elbette. En çok da Doktor Tayfun’un itirafı gençlikte yapılan kaprislerin sonucunun ilerde basıl bir trajedi olabileceğini gösterme açısından etkileyiciydi ama Sema için aynı üzüntüyü hissetmedim. Bencilce bir kapristi sanki onunki.

Hülya’ya olan aşkının aşk değil de sanki kendini bir yere bir kişiye ait hissetmek, var olmaya çalışmak için zorluyor gibi geldi bana. Bunu bir yerde belirtti gibi hatta.

En beğendiğim yerler, yaşlı Moiz’le çözdüğü bulmaca ve aldığı afferim’ken babasına olan kızgınlığı, tutumlarına yaptığı eleştirdiği davranışlarda kendini bulması ise düşündürücüydü, ilerde hepimizin ebeveynlerimizin yansıması olduğumuzu söylemesi açısından.

Ben aynaya ateş tuttukları ve kaç yansımanın çıktığını takip ettikleri yeri neden bilmem sevdim.

Yazarı okumaya elimdeki iki kitabıyla devam edeceğim ben, her kitabına ödül almasının tesadüf olamayacağı kanısındayım. .

Hala okuyanlara kocamanından bir günaydın ve güzel bir hafta diliyorum canlar. Kandilimiz mübarek olsun. Sevgiyle kalın.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @ebrulogoglu

Murat Gülsoy’un Öyle Güzel Bir Yer ki Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Öyle Güzel Bir Yer ki

Kitabın Yazarı: Murat Gülsoy

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 240

İlk Baskı Yılı: 2017

3.9/5 (105)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.