Sefiller-Victor Hugo

Victor Hugo’nun Sefiller Kitabının Yorumu:

Bir yazar bir kitaba ne kadar emek verebilir sorusunun cevabını bu muhteşem klasikte bulabilirsiniz. Victor Hugo iki ciltlik kitap boyunca farklı farklı konulardan bahsediyor gibi görünse de olaylar arasında ki bağlantılar ve geçişlere hayran kalmamak elde değil, bu sadece bir usta işidir.

Olaylar örgüsünden uzun uzun bahsetmek tabi ki mümkün değil ama az gelişmiş birkaç cümle ile bazı karakterlere değinmeden geçemeyeceğim. Olaylar Jean Valjean’in yeğenlerinin karnını doyurabilmek için ekmek çalmasıyla başlıyor. 19 yıl kürek mahkûmiyeti cezası almasıyla kitabın sonuna dek Valjean’in düşüşü, yükselişi, sefaleti ve kaçak hayatını okurken hüzünlendim, heyecanlandım, sayfaları hızla çevirdim.

Aslında Hugo Jean Valjean’in hayatı ile iyilik ve kötülük kavramlarını yüzümüze tokat gibi vuruyor. Ardından Fantine çıktı karşıma; bir annenin çocuğuna para gönderebilmek için birkac Frank gibi bir para karşılığında dişlerini söktürmesiyle sefilliği iliklerime kadar hissettim. Ve Javert, Javert ile polisiye havasına bürünen kitapta onun karanlık dünyasına şahit oldum. Tüm bunlar yaşanırken Paris sokaklarını da yazar sayesinde adım adım gezdim. Bonaparte ile Waterloo savaşını yaşadım, ardında Cosette ile Marius aşkına şahitlik ettim, Enjolras ve arkadaşları ile özgürlük savaşı verdim. Jean Valjean unutmayacağım karakterler arasında yerini aldı.

Evet muhteşem bir klasik okudum.1700 sayfa olan kitap gözünüzü korkutmasın, hacmi katkılarının yanında bir hiç! Bu muhteşem klasiği bitirmiş olmanın hazzını yaşıyorum. Kitapla kalın.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @goncaninkitapligi

Victor Hugo’nun Sefiller Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Sefiller

Kitabın Yazarı: Victor Hugo

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Les Miserables

İlk Baskı Yılı: 1862

4.13/5 (142)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.