Şeker Portakalı-Jose Mauro De Vasconcelos

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı Kitabının Yorumları:

‘’Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı ‘yirmi yıldan fazla bir süre yüreğinde taşıdığını’ söyler.’’

5 ya da 6 yaşında. Zeze de bunu bilmiyor. Bir çocuğun masumiyetinden çok daha fazlası. Kalabalık bir ailenin çoğu zaman günah keçisi, bir ağacın tek arkadaşı Zeze. Onun dilinden hayatını, ailesini, yarasa olmayı dinliyoruz ve yarasa olmayı öğreniyoruz.

Okuduğum en güzel kitaplardan biri kesinlikle. Bittiği anda devam kitapları olan Güneşi Uyandıralım ve Delifişek’i de aldım. Çok doğal, çok gerçek. Kalbime dokunan bir hikaye oldu. Nasıl daha önce okumadım diye kendime kızdım hatta.

Vasconcelos’un öyle bir dili, öyle bir anlatımı var ki sanki kitabı okumadım da Zeze bana anlattı hikayesini. Bir gecede bitiverdi. Zeze ne yaptıysa ben de onu yaptım. Güldüm, korktum ve sonunda çok ağladım. Böyle kitaplara kendimi kaptırınca gerçekliğe dönmekte öyle güçlük çekiyorum ki. Bir anda bu dünyaya fırlatılmış gibi yabancılaşıyorum. Sizde de oluyor mu bu his? Bu duygu hoşuma hoşuma gitse de ara sıra afallıyorum sanıyorum.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitaplardanyolculuk

Vasconcelos’un en çok bilinen, sadece ismi geçtiğinde bile hüzünlendiren, efsane kitabı. . Bana kalırsa, bir çocuk, “Şeker Portakalı”nı okuyarak büyümeli. Eminim ki, eğer ilkokuldayken okuyup bitirebilseydim bu kitabı, daha hassas daha duyarlı büyüyecektim… Hüzünle erken tanışacaktım belki ama Şeker Portakalı, buna değecek bir kitap. Satır aralarına sığınabileceğiniz; kendinizden, çocukluğunuzdan, saflığınızdan bir iz bulabileceğiniz; tebessüm ederken ağlayabileceğiniz, muhteşem bir eser… Fazla söze gerek yok diye düşünüyorum, herkese iyi okumalar dilerim… “Önemi yok, onu öldüreceğim!”

“Ne diyorsun sen, küçük; babanı mı öldüreceksin?”

“Evet, yapacağım bunu. Başladım bile. Öldürmek, Buck Jones’un tabancasını alıp güm diye patlatmak değil! Hayır. Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek… Ve bir gün büsbütün ölecek.” …

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @herseyinblogu

Jose Mauro De Vasconcelos’un Şeker Portakalı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Şeker Portakalı

Kitabın Yazarı: Jose Mauro De Vasconcelos

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Meu Pe de Laranja Lima

İlk Baskı Yılı: 1968

3.98/5 (47)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.