Seraphita-Honore de Balzac

Honore de Balzac’ın Seraphita Kitabından Alıntılar:

İnsan severliksiz umut, duasız inanç olmaz; bu karenin dört yüzü birbirlerini gerektirir. ‘’Bir erdem eksik oldu mu,’’ diyor, ‘’meleksi ruh kırık bir inci gibidir.’’

Bu nedenledir ki insanlar umutsuzluk içinde ölürken ruh mutluluk içinde ölür.

Kadın sevgiyle anlar, anlamadığı zaman hisseder, hissetmediği zaman görür; görmüyor, hissetmiyor, anlamıyorsa, o zaman bu dünya meleği sizi korumak için sezgisini kullanır ve korumasını da sevginin kayrası altında gizler.

Ne kadar yükseğe çıkarsan altındaki uçurumları o kadar az algılarsın. Göklerde uçurum gibi şeyler yoktur. Seninle konuşanı, seni uçurumların olduğu bu dünyanın üstünde tutanı gör. Gör,seyret beni birkaç dakika daha, zira bundan sonra beni, dünyanın solgun güneşinin aydınlığında gördüğün gibi bulanık göreceksin!

Honore de Balzac’ın Seraphita Kitabının Yorumu:

Yaklaşık 1 hafta önce bitirip, kelimeleri yeni bir araya getirebildiğim kitabın yorumuyla geldim… Seraphita, bir kitap değil, çok daha fazlası. Ben Balzac’ı Vadideki Zambak ile tanıdım ve bu kadar derin bir yazar olduğunu düşünmedim. Zaten kendisi de ustalık eserinin Seraphita olduğunu kabul etmiş.

En yakın zamanda Goriot Baba’yı okumam gerek. Öyle bir eser ki arkadaşlar. Birçok zıtlığı ve durumu bir arada anlatıyor. Zıtlıklar üzerine kurulmuş dünyanın çıkmaz sokaklarından bahsediyor.

Cinsiyeti olmayan, bazen bir kadın gibi görünen, bazen de bir erkek gibi gördüğümüz mitolojik bir kahraman Seraphita. Başta tabi ki, ne oluyor diyeceksiniz, ama kitap öyle güzel betimleme ve anlatımla ilerliyor ki, tadı damağınızda kalarak bitireceksiniz. Sakin bir kafayla okumanın önemi bu kitapta çok var. Felsefe ve din konularına aşırı yoğunlaşılan bu eserin hiç bitmesini istemedim ve uzun zamandır okuduğum en iyi eserdi!

Madde ve manayı birbirinden ayırt etmemiz gerektiğini ve yoğun farklarını, kimi yerde Tanrı’yı sorgulatma ve sonuna gelirken Tanrı’ya olan inancı ve bunu okuyucuya altın dolu bir tepside sunması. Balzac ayakta alkışlanacak derecede bir başyapıt ortaya çıkarmış.

Ömrünüzde en az bir kere okumalısınız! En az diyorum çünkü okumayanlar için büyük bir kayıp olduğunu düşünüyorum. Ki ben ilk defa bir kitap için bu kadar uzun bir yorum yazıyorum.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aslinin_kitapligi

Honore de Balzac’ın Seraphita Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Seraphita

Kitabın Yazarı: Honore de Balzac

Yayınevi: Jaguar Kitap

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 200

Çevirmen: İsmet Birkan

3.98/5 (118)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.