Simyacı-Paulo Coelho

Brezilyalı Yazar Paulo Coelho’nun Simyacı Kitabının Yorumları:

Gelelim en sevdiğim kısma kitap ve sonunda yoruma. Uzun bir ara verdim okumaya ama sonunda kavuştum canlarıma. Şimdi de kitaba geçelim. Yazarın 3. ve en ünlü romanıdır. 80’den fazla dile çevrilmiştir. Mevla’nın hikayesinden yola çıkıp yazılan kitap Santiago’nun gördüğü rüya üzerine hayali haline gelen hazinesinin peşine gitmek için İspanya’dan Mısır’a olan yolculuğuna küçük bir misafirliğe çıkarır bizi. Bu yolculuk esnasında ise verilen felsefi değeri yüksek öğütler hayatımıza ışık tutacak niteliktedir. Hep söylenen ‘’Kişisel Menkıbemizi Gerçekleştirme’’ sözü ile hayatımızın anlamını bulmak için yapacağımız yolculukta asla vazgeçmemek iradesine sahip çıkmamız gerektiği akıcı bir üslupla belirtilir. ‘’Bir şeyi gerçekten istersen’’ demişti yaşlı adam ona ‘’onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar’’ bunu en iyi anlatan cümlelerdendir. Santiago da başına gelen tüm olaylara sabreder onları bir basamak olarak görür ve amacına ulaşır. Yüreğimizdeki çocuğun çığlıklarına cevap niteliğindeydi ‘’Yüreğine, acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek acı çekmez. Çünkü araştırmanın her anı Tanrı ve sonsuzluk ile karşılaşma anıdır.’’ Öyleyse neden yüreğimi dinlemek zorundayım?

‘’Çünkü onu susturmayı hiçbir zaman başaramazsın. Hatta onu dinlemiyormuş gibi yapsan da o hep oradadır, göğsündedir, hayat ve dünya hakkında ne düşündüğünü tekrarlayacaktır. Hiç kimse kendi yüreğinden kaçamaz.’’ Hazinemiz bazen başucumuzdadır.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @mmzedelenmez

Ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında olan bir kitap Simyacı.(maddeleri altına dönüştürmeye çalışan kişi demektir.)

Kitap, Endülüslü çobanın Santiago’nun rüyasında hazine peşine düşüp, Mısır piramitlerine kadar uzanan hikayesi. Tabi bu yolculukta başına çok şey geliyor. Simyacıyla tanışma anından sonra daha güzel mesajlar aldım. Mesela yeryüzünde her insanin kendisini bekleyen bir hazinesi olduğunu anlamak çok hoşuma gitti. Yüreğimizi dinlememiz gerektiği. Neyse delikanlımıza çantasında olan Urim ve Tummim taşları bu yolculukta eşlik ediyor.

Kitap, evreni dinlemek ve mesajları almak açısından tam bir şaheser. Hayatın yasamakta olduğumuz an’dan ibaret olduğunu anlatırken çok sık karşılaşılan şey: kişisel menkıbelerimiz.

MANEVİ HUZUR… Santiago; Kral, tüccar, Simyacı, çöl, rüzgar ve Güneşle ve Fatıma (aşık olduğu kız) tek tek konuşuyor sorularını soruyor ve cevaplar o kadar bilince yer ediyor ki.

Ve en çok beğendiğim satırlar:

Dünyada birçok gerçek vardır kim olursan ol, ne yaparsan ya, bütün yüreğinle gerçekten bir şey istediğin zaman Evrenin ruhunda bu istek oluşur.

Tanrı herkesin izlemesi gereken yolu yeryüzüne çizmiştir, yazmıştır. Senin yapman gereken senin için yazdıklarını okumak yalnızca.

Bir şeyi gerçekten istersen onu gerçekleştirmen için bütün evren iş birliği yapar.

İnsan sevince nesneler daha çok anlam kazanıyor.

Seni seviyorum çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı. ➖Geliyorum Fatıma dedi… Geliyorum. Lütfen okuyun sevgiler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @gamzeyedair

Paulo Coelho’nun Simyacı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Simyacı

Kitabın Yazarı: Paulo Coelho

Kitabın Türü: Macera, Roman

Orijinal Adı: O Alquimista

Orijinal Dili: Portekizce

İngilizce Adı: The Alchemist

İlk Baskı Tarihi: 1988

4.13/5 (152)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.