Son Nefes Havaya Karışmadan-Paul Kalanithi

Paul Kalanithi’nin Son Nefes Havaya Karışmadan Kitabının Yorumu:

Herkese merhabalar.

Bir otobiyografi kitabıyla sizlerleyim ve ben yine fazlasıyla etkilendim. Bu kitap gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Paul Kalanithi’nin hikayesini. Daha düne kadar ölümcül hastalıkları tedavi eden bir doktorken birden hasta yatağında yaşam mücadelesi veren, zamana karşı yarışan ve söyleyecek önemli şeyleri olan bir adamın hikayesini. Kitap başlarda Paul’un doktorluk kariyerindeki tıbbı terimlerle sizi yorabilir fakat edebi yönünün ahengine de tanıklık edeceksiniz bazı kelimelerin üstün dil özelliklerinde kaybolacaksınız sizi iyi hissettirecek yeri geldiğinde düşündürecek üzüleceksiniz. Paul Kalanithi bana göre hayatımızın kaçınılmaz anlarından biri olan ölüm gerçeğini bir kez daha acı ama gerçek hikayesiyle anlamamızı ve yüzleşmemizi istiyordu. Onun ölüm anına kadar ki o metanetli tavrı ve cesaretiyle örnek teşkil eden yapısı bize bu hayatta ölüme karşı öğretebileceği gösterebileceği en güzel şeylerden biriydi.

Son bölümlerde kitabı noktalama olayı eşine kalması fazlasıyla içler acısı ilk defa bir kitapta gözyaşlarıma engel olamadım. Bilmiyorum duygu birikiminden de olabilir insanız dolup taşıyoruz bazen tek bir söz tek bir düşünce etkileyebiliyor.

Hayatın gerçeği ölüm hakikati ile bu denli yüzleşme olayı ve bir gün hepimizin başına gelecek olması zaten başlı başına karamsar bil hal almama sebebiyet vermişti, o son sözlerden sonrada bir duygu seli alıp götürdü ben ve benim gibiler daha düşüncesiyle baş edemezken Paul Kalanithi ölüme o kadar yakın olmasıyla gerçeği bu kadar güzel kabullenişi imrendim resmen imrendim.

Gönülden tavsiyemdir. Asıl hakikatle yüzleşme cesareti ve bir kabulleniş hikayesi olan bu kitabı okuyun okutun.

Ne çocuk aklına inanırım ne de yaşlıların bilgeliğine. Hayat tecrübemizin tamamı, hayatı anlamlı kılan ayrıntılardan ibarettir. En tecrübeli olduğumuz an içinde yaşadığımız andır. ‘’Hayat bir gündür, o da bugündür.’’ ‘’Aklın almayacağı yüksekliklere çıkacağız, sonsuz tepelerin zirvelerine ulaşacağız; soğuk rüzgarların estiği, manzaranın nefes kestiği zirvelere.’’

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @kitapkadraj

Paul Kalanithi’nin Son Nefes Havaya Karışmadan Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Son Nefes Havaya Karışmadan

Kitabın Yazarı: Paul Kalanithi

Yayınevi: Altın Kitaplar

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 200

Çevirmen: Berna Gülpınar

Orijinal Adı: When Breath Becomes Air

İlk Baskı Yılı: 2016

3.8/5 (45)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.