Spiritus-Aynur Başkan

Aynur Başkan’ın Spiritus Kitabının Yorumları:

Tek kelime ile mükemmel bir son. Spiritus Ateşten Hançer kitabını ilk okuduğumda çok beğenmiştim. İkinci kitabı spiritus ruhlar dünyası okunmayı bekliyordu. Neden ikinci kitabı bu kadar beklettiğime pişman oldum. Bir Türk yazarın böylesine harika bir fantastik kitap yazacağını hiç aklıma getiremezdim. Türk yazar diye ön yargılı olmadan okuyun derim. Türk yazar diyerek kötü yazmıştır diye düşünmeyin. Gerçekten hakkını vererek yazmış.

Gerçekten harikasınız. Siz hep yazın biz okuyalım. Spiritus dünyasına veda etmiş olmama üzülsem de beklediğimin üstünde bir son oldu. İlk kitaptan daha çok beğendim. İlk kitaptaki tüm soru işaretleri çözülüyor. Her iki kitapta heyecanlı ve sürükleyici. Fantastik sevenlerin kesinlikle okuması gereken iki kitap.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Huzurlu akşamlar kitapseverler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @_kitapdelileri_

“Biz insanoğlu olarak çevremizdeki her zayıflığı kullanmaya, o zayıflığı her santiminden faydalanmaya alışmış aç gözlü canlılarız. Yeter ki kendimizden daha güçsüz birilerini bulalım, bak nasıl sönürüyoruz! Buna izin verip vermemek senin elinde…” Spiritus’u okumaya başlamadan önce arka kapak yazısındaki şu cümle benim dikkatimi çekmişti; “Kimsenin görmediğini görüyor, çoğu insanın hayal bile edemeyeceği olaylara şahit oluyor. Her şeyin peşine düşecek kadar da cesur…” Bu cümle beni inanılmaz heyecanlandırmış ve aynı zamanda beklentimi de bir hayli arttırmıştı. Nitekim beklentimi karşıladı da.

Selim küçük yaşlardan beri birtakım ruhlar görür, hani bizim küçükken adını duyunca bile ödümüzün koptuğu, korkudan battaniyenin altına saklandığımız şu meşhur ruhlar var ya işte Selim küçük yaşlardan itibaren onlarla bir savaş içerisinde.

Bu ruhlar Selim’in çevresindeki insanlara zarar verip, öldürürken Selim’e zarar vermemesi, haliyle Selim’in dikkatini çeker.

Ruhlar başka başka insanlara zarar verirken Selim’e zarar vermesi haliyle kafalarda soru işareti oluşturuyor ama merak etmeyin bunun cevabını kitabın sonunda bulabilirsiniz.

Spiritus kolay okunan, bir hayli heyecanlı ve gizem dolu bir kitap. Ben okurken ürkmedim desem yalan olur. Kitaba başladığım zaman sonunu çok merak ediyordum ve finalde asla böyle bir son tahmin etmiyordum. Spiritus benim severek okuduğum bir kitap oldu ve en kısa zamanda serinin ikinci kitabını da okuyacağım. Özellikle fantastik kitap okumayı sevenlere tavsiyemdir. Keyifli günler.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @sevonunkitapligi

Kitaba başlarken korkarak okuyacağım sahnelerin olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Buna sevindiğimi itiraf etmeliyim. Geceleri bilinç altımın bana oyunlar oynayamayacak olmasına sevindim doğrusu.

Kitapta ne olduğunu bilmediği ve gördüğü varlıkların gerçekliğine kimseyi inandıramayan Selim’in hikayesini okuyoruz.

Küçükken oyun arkadaşı sandığınız o canavarların sizden sevdiklerinizi aldıklarını görseniz ne yapardınız? Selim, küçük yaşta omuzlarına büyük sorumluluklar yüklenmiş biri. Sürekli mücadele etmek zorunda kalmasına ve normal bir çocukluk yaşayamamasına çok üzüldüm ama maalesef sahip olduğu güçler çocuk olmasına engel oldu.

Mühendis karakterini çok sevdiğimi belirtmek isterim. Selim ile olan diyaloglarını keyifle okudum.

Yazar, Selim’in öfkesini, intikam duygusunu, iç dünyası çok iyi yansıtılmış.

Kitap, oldukça akıcıydı. Büyük bir merakla okudum. Olaylar çok hızlı yaşanıp bitiyordu ama kitabı bir giriş olarak düşünürsek bu durum beni çokta rahatsız etmedi.

Spiritus, çok heyecanlı bir yerde bitti. İkinci kitabı oldukça merak ediyorum.

Türk yazardan bu türde bir kitap okumak beni çok mutlu etti. Bir ilk kitaba göre başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Sizde kitaba bir şans verebilirsiniz.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @varolmayankitapci

Spiritus; Eski Latincede; NEFES ve RUH anlamındadır.

Bu güzel kitabi iki sene evvel okumuştum.

Bazı kitaplar var ki, kesinlikle tekrar okunulası.

Benim için, okuduğum en iyi fantastik kitaptır.

Bilirsiniz tür olarak fazlaca fantastik/korku kitabi okumuyorum ama Spiritus bu türe ilgi duymamı sağladı. Ve seve seve okuyorum artık.

Bu anlamda özeldir bu kitap. Anlatım öyle içten ve de olay örgüsü öyle bütün ki heyecanımı hiç söndürmedi.

Ana karakter Selim’in iç dünyası ve de yasamı okura çok iyi sunulmuş.

Kendinizi hikayeden biri gibi hissedebilirsiniz.

O kadar severek ve de merak ederek okudum ki; bir çırpıda bitiverdi.

Korku-gerilim türünde Türk yazarlarımızın kitaplarını okumak beni sevindiriyor.

Hele ki Aynur Ablam gibi başarılıysa.

Kitabımın özel bi yeri olacak.

Zaten Aynur Ablam gönlümün incilerinden.

Tüm olaylar, ustaca ve de zekice ele alınmış ve bunu yaparken satır aralarında hayata dair anlamlı mesajlar verilmiş bizlere.

Hiç tahmin edemediğim şekilde kitap sonuna geldim.

Hikayemiz bitmedi tabi ki, ikincisi devamı geldi AMA bence asıl hikaye bundan sonra başlıyor.

Merakla-heyecanla-ilgiyle en uygun anımda ikinci kitabıma da başlayacağım.

Kesinlikle tavsiyemdir.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @anne.okur

Selammm! Ben bugün Spiritus kitabının yorumuyla geldim. Yerli bir yazar ve fantastik türden olduğu için uzun zamandır merak ediyordum. En sonunda kavuştum ve okudum.

Kitabın konusu; diğer insanların göremediği varlıkları görüp onlarla savaşan Selim isminde bir genç. Bu genç, sonradan isimlerinin Spiritus olduğunu öğrendiği bu varlıkları neden görebiliyor? Onun gibi başkaları var mı? Yoksa tüm bunlar zihninin ona bir oyunu mu?

Kitabın konusunu ve kurguyu çok beğendim. Türk yazarlar pek fantastik türe yönelmedikleri için bu türde sayılı eser çıkmış durumda. Ki bu bence üzücü. Sadece aşk romanları yazılması edebiyatımızın eksik kalmasına sebep olur diye düşünüyorum.

Diğer taraftan sevgili yazarımız Aynur Başkan’ın da okumaya başladığım zaman bana hatırlattığı gibi bu bir ‘ilk kitap’.Her yazarın ilk kitabında olan bazı hatalar olabilir. Kimi zaman bu bir mantık hatası olarak kimi zaman ise hikayenin işleyişinde bir düzensizlik olarak göze çarpar. Yine de yazar bana kendisinde bu istek ve ışığın olduğunu gösterdi. Hemen ikinci kitaba başlamak istemem de bu yüzden.

Okumanızı tavsiye ediyor muyum? Evet.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @catikatikitaplari

Spiritus Ateşten Hançer BİTTİ.

Gerçekten özel güçleri olan insanlar olsaydı, bu güçler onlar için bir lütuf mu? Yoksa lanet mi? Olurdu hep düşünürüm.

Selim çocukluğundan beri Spiritus denilen varlıkları görmektedir. Çocukluğunda oyunla başlayan serüveni, büyüdükçe kabusa dönmüştür.

İşte tam bu sırada Mühendis ile yolları kesişir ve hikaye daha ilginçleşir serinin ilk kitabı için favorim kesinlikle, felsefik düşünceleri ve gerçekçi tespitleriyle Mühendis oldu. Selim ve Mühendisin dostluğu harikaydı.

Selim’i bu kadar bilge bir arkadaşa sahip olduğu için, kitap boyunca kıskandığım doğrudur. Keşke hepimizin hayatına ara sıra böyle bilgelik dolu dokunuşlar olsa. Kurgunun fantastik-gerilim ekseninde ilerlemesi, merakın sürekli artıyor oluşunu sevdim öyle ki okumaya başladığınızda başından kalkamıyorsunuz.

Sevgili yazarımız Aynur Başkan anlaşılır dili ve akıcılığı ise okurken oldukça keyif almanızı sağlıyor. Yazarın ciddi bir bilgi birikimi olduğunu hissetmek ve kitap boyunca aklınızı kurcalayan soruların sonunda havada kalmaması, fantastik kurgudaki en güzel detaylardan birisi fantastik türünde damak tadıma yaptığı güzel dokunuşları içinde mutluyum ve serinin ilk kitabını herkese tavsiye ederim.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @burjoosphere

Spiritus-Ateşten Hançer serinin ilk kitabı. Oldukça ilginç bir başlangıç yapan kitap, Selim adında olağanüstü güçleri olan bir adamın insanlara zarar veren ve görünmez olan karanlık canlılara karşı verdiği savaşı anlatıyor. Fantastik korku yönü ağır basan, akıcı bir kitap. Başladıktan sonra elinizden bırakamayıp bir oturuşta bitiriyorsunuz ve kitap öyle bir yerde final yapıyor ki neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Yazarı bu açıdan tebrik etmek gerek çünkü oluşturduğu dünya ve karakterler insanı hemencecik içine çekiyor.

Bir Türk yazardan böylesine özgün bir fantastik kitap okuyabilmek beni çok mutlu etti. Yazarın anlatımı ise çok samimi ve içtendi. Bu türde kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız kesinlikle bir şans vermelisiniz.

Ciğerlerim parçalanırcasına bağırdım, boğazım yırtılırcasına haykırdım, kalbimi söküp alıyormuşçasına yalvardım, ama “mırıldanıyordun” dediler. Evet, diye geçirdim içimden “mırıldanıyordum.” Çığlıklarımı benden başkası duymadı. İçimdeki savaşı benden başkası görmedi. O korkunç çığlıklara benden başkası tanık olmadı. Bundan sonra da mırıldanmaya devam edeceğim. Kimse duymadan, kimse görmeden ve kimse hissetmeden içimdeki sızıyı hep mırıldanacağım.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @soludugumkitaplar

Aynur Başkan’ın Spiritus Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Spiritus

Kitabın Yazarı: Aynur Başkan

Yayınevi: Portakal Kitap

Kitabın Türü: Macera, Aksiyon, Roman

Sayfa Sayısı: 224

İlk Baskı Tarihi: 2016

4.22/5 (146)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.