Tatar Çölü-Dino Buzzati

Dino Buzzati’nin Tatar Çölü Kitabının Yorumları:

‘’Ölü sınır demekle ne kastediyorsunuz?’’

‘’Endişe uyandırmayan bir sınır.

Öbür tarafta büyük bir çöl var.’’

‘’Çöl mü?’’

‘’Evet, gerçek bir çöl, taşlık ve kuru bir toprak, adına Tatar Çölü diyorlar.’’

Başlangıçta hep böyledir.

Yeni gelenler kazanır.

Herkes için durum aynıdır, insan gerçekten güçlü olduğunu zanneder ama bu yalnızca yeni gelmiş olmanın yarattığı bir durumdur, sonunda diğerleri de sisteminizi öğrenir ve günün birinde bakarsınız hiçbir şey yapamıyorsunuz.’’

Kitapta, Genç Teğmen Giovanni Drogo’nun Tatar Çölü’ndeki Bastiani Kalesi’ne tayini çıkmasını, kaledeki yaşamını ve umut dolu dünyası anlatılıyor.

Tatar Çölü’nde savaş çıkmasını bekleyen askerlerin, umutla bekleyişini, sabırla amaca tutunmalarını dile getiren yazar bunu çok güzel ifade etmiş.

Onlarla birlikte bizde bu savaşın çıkmasını bekliyoruz.

Umut’un nasıl ayakta tuttuğunu, yazgının da ötesine geçilemeyeceğini anlatan güzel bir romandı.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @begusunkutuphanesi

Hayatımızda bazen yapmak istediğimiz ama yapamadığımız anlar olur, sadece bir ışık bekleriz yada biri tarafından desteklenme isteği doğar, bunların hiç biri gelmediği zaman beklemeye başlarız neyi, neden beklediğimizi bilmeden, umut ederek, umudumuzun bittiği anda gerçekleşir istediğimiz ama zamanın gittiğini, yok oluşun geldiğini düşünemeyiz, iş işten geçmiştir artık. Çürüyüp gitmeye dur demek bizlerin elinde, tercihlerimizi doğru zamanda kullanmak gerekir, yapılacak tek bir hamle vardır şah ve mat İtalyan edebiyatının mihenk taşlarından Dino Buzzati’nin Tatar Çölü eserinde

Kafka gibi Dönüşümümüzü görmemizi, Martin Heidegger’in egzistansiyalizm düşüncesini, Nietzsche gibi Hiçlik ilkesini kendi içimizde olduğunu öne süren, Camus gibi Başkaldırmamız gerektiğini vurgulayan Buzatti, Edebiyat Dünyasındaki ünlü yazarlarımızın verdiği tek kelimelik mesajlarını bu kitapta birleştirip, bizleri kendimizle yüzleştirip, sorgulattırıyor. Yapmak istediklerimizin bir an önce gerçekleştirmemiz gerektiğini, zamanın kıymetini gözler önüne seriyor, Kesinlikle okunması gereken eserlerden olduğunu düşünüyorum.

Gelelim kitabın konusuna; Genç teğmen Drogo, ilk görev yeri olarak Tatar Çölü’ndeki Bastiani Kalesi’ne tayin edilir. Tek bir amacı var kendini kanıtlamak, iyi bir yere gelebilmek. Zafer kazanma tutkusudur fakat kale ve yerleşim bölgesini görünce burada istediğini başaramayacağını anlar ve kalmak istemez, tercihsizliği buna engel olur.

Hayat bizlere bir kere sunuluyor huzur ve sağlıkla yaşamak dileğiyle kitapla kalın.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @hayat_kitapta_sakli

Dino Buzzati’nin Tatar Çölü Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Tatar Çölü

Kitabın Yazarı: Dino Buzzati

Kitabın Türü: Roman

Orijinal Adı: Il Deserto dei Tartari

İlk Baskı Yılı: 1940

4.08/5 (139)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.