Toprak Ana-Cengiz Aytmatov

Cengiz Aytmatov’un Toprak Ana Kitabının Alıntılar, Yorumu:

‘’Ey dağların, denizlerin öbür tarafındaki insanlar, siz ki mavi göğün altında yaşıyorsunuz, savaş neyinize gerek? Ben toprağım, bana bakın! Ben her biriniz için aynıyım ve siz de benim gözümde eşitsiniz. Benim için önemli olan sizin sözleriniz değildir. Ben sizin dostluğunuza muhtacım, çalışmanıza, beni işlemenize! Saban izine bir çekirdek, bir tohum tanesi atın, size yüz katını vereyim, küçük bir fidan dikin kocaman bir çınar vereyim! Evler kurun, temel olayım! Derinim, yükseğim, büyüğüm, ucum bucağım da yok… hepinize yeterim ben…’’

Toprak Ana savaşın yanı sıra, aşkın acının işlendiği, toprak, emek kokan güzel bir eser. 2. Dünya Savaşı’nın etkilerini konu edinen, hüzünlü bir hikaye. Köyde yaşayan Tolgonay’ın aşkı, analık duygusu, evlatlarını kaybetmenin verdiği acılar… Kesinlikle okunası bir kitap.

Ekmeği aldım, bereketli olması için duamı yaptım ve ilk lokmayı ağzıma götürdüm. İşte o zaman pek bildiğim bir koku geldi burnuma. Çiftçilerin, tarım araçlarını kullananların ellerinin kokusuydu bu. Bu ekmek petrol kokuyor, demir kokuyor, saman kokuyor, olgun başak kokuyordu. Evet, eskiden olduğu gibiydi her şey. Lokmamı yutarken gözyaşlarımı tutamadım: ‘’Ekmek ölümsüzdür, iş de ölümsüzdür!’’ dedim.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @_minecee

Cengiz Aytmatov’un Toprak Ana Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Toprak Ana

Kitabın Yazarı: Cengiz Aytmatov

Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 136

Çevirmen: Refik Özdek

İlk Baskı Yılı: 1963

4.07/5 (122)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.