Undine-Friedrich De La Motte Fouque

Friedrich De La Motte Fouque’nin Undine Kitabının Yorumu:

Undineee! Kapağına bakarken bile gözlerim doluyor. Çok muazzam bir kitaptı arkadaşlar herkese tavsiye ediyorum. Lütfen şu gotik edebiyata biran önce giriş yapın. Ruhunuzun derinliğine işleyecek bir hikaye. Bir de üzerine Merchant of Venice de dinleyince felaket bir şekilde gevşiyorsunuz.

Aşkın garip bir trajediye dönüşme hali Undine şu satırları dökerken bile içim sızlıyor. Mutlaka Kitaplığınıza ekleyin.

Bir gün bir balıkçı adam ve karısının kız bebekleri göl kenarında kaybolur ve akşama 3-4 yaşlarında çok güzel, sarışın bir kız üzerinden sular damlayarak kapılarında belirir ve bu aile kızı manevi çocukları olarak kabul ederler. İlerleyen yıllarda bir şövalyenin yolu bu ailenin yanına düşer ve görür görmez kızımız Undine’ye aşık olur ve onla evlenmek ister. Undine ise kendisi hakkındaki gerçeği anlatır adam onu kabul ederse evet demeye razı olur. Undine bir su perisidir ve adam onun aşkını reddederse geldiği yere suların dibine geri dönmemesine gidecektir. Adam ona söz verir ve evlenirler.

Şövalye, Undine ile rastlamadan önce başka kızdan hoşlanmaktadır ve kız gerçekte balıkçının kızıdır. Undine bu gerçeği sularda yaşayan akrabasından öğrenir. (Adam, Undine’nin evlenmesine karşı çıkmaktadır ve Undine’yi balıkçının kızı ‘’Bertalda’’dan uzak durması için uyarmaktadır) Ama Bertalda bazı olaylar sonucu Undine ve Şövalye ile yaşamaya başlar ve zaman sonra şövalye Bertalda’dan etkilenmeye başlamaktadır ve kötü akrabalarının rahat vermemesi sonucu Undine’den soğumaya başlar ve Undine sürekli ağlamaya başlar ama hala Şövalyeyi deli gibi seviyordur.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @lilyninkitapgezegeni

Friedrich De La Motte Fouque’nin Undine Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Undine

Kitabın Yazarı: Friedrich De La Motte Fouque

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 112

Çevirmen: Zehra Kurttekin

İlk Baskı Yılı: 1811

3.78/5 (51)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.