Yabancı-Albert Camus

Albert Camus’un Yabancı Kitabının Yorumu:

Merhaba arkadaşlar.

Var oluş sebebimizi ve hayatımızı sorguladığımız zamanlar olmuştur hepimizin illa ki. Bu sorgulama sırasında duygularımız, inançlarımız, içinde yaşadığımız kültürel toplum, hangi tarih aralığında bunu düşündüğümüz gibi birçok unsur bu sorguyu mecbur kılmış aynı zamanda da etkilemiştir diye düşünüyorum.

Camus’u ilk kez okumama rağmen beni düşünmeye sevk ettiğinden dolayı kalemini sevdim diyebilirim.

Ama kitabın başlarında aynı düşüncede değildim. Sebebiyse; yazar başlarda kısa cümlelerle sanki bir çocuk bir gününü nasıl geçirdiğini anlatıyormuş gibi bir izlenim uyandırdı bende. Ama daha sonra bu anlatım tarzını benimsemesini roman karakterinin kişilik özelliğini okura yansıtabilmek için başvurduğunu anladım ki; bu da beni oldukça etkiledi.

Kitapta ‘’Mersault’’ adında bir karakterimiz var.(Duygusuz herifin teki diye düşünmüştüm ilk sayfalarda itiraf ediyorum) Kitap ‘’Bugün annem öldü, belki de dün bilmiyorum.’’ diye başlıyor ve bu cümleyle okur kısa süreli bir şok evresinden sonra sıradaki cümlelerle sarsmaya devam ediyor. Mersault aslında Camus’un varoluşunu kendi içinde sorgulama analizini yansıttığı karakterdir der çoğu incelemeci. Hayatına bakıldığında böyle bir çıkarım elbette kabul edilebilir geliyor bana da çünkü her yazarın kitabi kendinden bir parça bir şeyler taşır.

Mersault annesi öldüğünde, kız arkadaşı kendisine evlenme teklifi ettiğinde hatta ve hatta adam öldürüp hapse girdiğinde bile bunlar sıradan olaylarmış gibi tavır takınır ve bunu başkalarının neden abarttığına da anlam veremez. Mersault tüm bu gerçekçiliğinin başkaları tarafından neden bir yalana inanmaktan daha zor olduğunu düşünmekte ve bunu şöyle dile getirmektedir.

‘’Şu davanın haline bakın,” dedi. “Her şey doğru, hiçbir şey doğru değil!’’

Mersault’u tanıyınca başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğünü takmamasına hayranlık duyabilirken ayni zamanda nasıl bu kadar umursamaz olabilir diye anlam arayışlarına giriyor okur.

Eğer okurken sizi düşündüren ayni zamanda da sorgulamaya iten kitapları seviyorsanız benim gibi ve henüz okumadıysanız kitabi tavsiye ederim.

Herkese keyifli okumalar.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @muallime.nagme

Albert Camus’un Yabancı Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Yabancı

Kitabın Yazarı: Albert Camus

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 119 (Can Yayınları)

Çevirmen: Samih Tiryakioğlu

Orijinal Adı: L’ Etranger

İlk Baskı Yılı: 1942

4.07/5 (128)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.