Yaprak Fırtınası-Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Kitabının Yorumu:

Odayı gözden geçirdiğimde yatağın içinde bir ayakkabının unutulmuş olduğunu görüyorum. Elimde o ayakkabıyla adamlarıma yeniden işaret yapıyorum, onlar da kasabanın son dönemecinde gözden kaybolmakta olan trenin düdüğünü çaldığı aynı anda tabutun kapağını yeniden kaldırıyorlar. Saat iki buçuk, diye düşünüyorum. 12 Eylül 1928 günü saat iki buçuk; bu adamın ilk kez soframıza oturup yemek olarak ot istediği 1903 yılının o günündeki hemen hemen aynı saat. Adelaida o zaman ona şöyle sormuştu: Ne tür ot, doktor? O da genizden gelen sesiyle geviş getirir gibi ağır ağır konuşarak, Bildiğimiz ot, hanımefendi. Hani şu eşeklerin yediğinden, demişti.

Garcia Marqouez’in ilk önemli yapıtı. Bu uzun öykünün vurgulanması gereken bir özelliği de Marqouez’in yalnızca Yüzyıllık Yalnızlık değil, daha sonraki yapıtlarının da arka planını oluşturan düşsel Macondo kasabasının ilk kez bu kitapta ortaya çıkmış olması.

Olay; kasaba halkının sevmediği bir doktorun, ölümü üzerine başlıyor. Defnedilmesine bile karşı olan kasabalının aksine, Albay doktora verdiği sözü tutmak için defin işlemlerini yürütmeye çalışır. Ona sadece kızı ve torunu eşlik eder. Öykü 3 kişinin gözünden, üç kuşak anlatılması şeklinde devam eder. Bu geçişler de kim neyi anlatıyor, hangi zamanda anlatıyor, anlamakta biraz güçlük çektim diyebilirim evet anladım ama çok karmaşık geldi kitap. Sorun bende de olabilir yani. Usta bir yazar Marqouez tabii ki de bundan şüphe yok tavsiyemdir. Kitapla kalın.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @_minecee

Gabriel Garcia Marquez’in Yaprak Fırtınası Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Yaprak Fırtınası

Kitabın Yazarı: Gabriel Garcia Marquez

Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 128 (Can Yayınları)

Çevirmen: İnci Kut

Orijinal Adı: La hojarasca

İlk Baskı Yılı: 1955

4.06/5 (128)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.