Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim-Nazım Hikmet

Nazım Hikmet’in Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim Kitabının Yorumu:

Motor sesleri güm güm de güm güm, hangi limana gider bu yüz direkli gemi, sen de abarttın be kardeşim, Allah kahretsin. Sanırım kitaba pelesenk olmuş cümlelerdi bunlar. İnsan yaşamadığını yazamaz.

Bir Nazım Hikmet otobiyografisi olduğu düşünülen okuduğum zor bir kitaptı. Zor okumuş olsam da elimde sürünse de önce yazarı Nazım Hikmet olduğu için çok kıymetli sonra çok ilginç bir tarzı olduğu için şiirleriyle bolca tanıdığımız Nazım Hikmet’in romancı yönü ile tanımak çok garip oldu.

Çünkü şiirsel üsluptan bambaşka bir üslup gördüm bu romanında. Duygular paylaşıldı mı belli evet ama ayıklanmıştı bu kitaptan duygular çünkü duygulardan çok yaşanılan o dönemde yaşanılan olaylara siyasi olayların kişisel etkilerine yer verilmek istenilmişti bence.

Cumhuriyetin ilan edileceği inkılapların olduğu yıllarda siyasi grupların içinde olan Ahmet’in hayatı oldukça dinamik bir şekilde işlenmiş. Dinamik dememin sebebi aynı satır içerisinde bile geçmişe şimdiki zamana ve geleceğe gidip gelmelerin sık olmasıydı. Ve bu dinamizm bir de yazarın Ahmet olarak yani kendi ağzından olayları anlatırken birden Ahmet’i 3. Tekil şahısa çevirmesiyle hız kazanıyor. Ahmet geçmişte Moskova’da üniversite öğrencisi, şimdiki zamanda İsmail’le siyasi suçlardan ötürü bir barakada saklanıyor. İsmail içe dönük kendini güç ifade eden bir genç. Anuşka Ahmet’in sevdalısı üniversiteden. Kerim, Siyau, Neriman, İsmail’in evladını okutmak için küçücük kalan fedakar anası ve birçok tarihi bilgi toplumumuzun kanayan unutulan gençlik yarası…

Her şeye rağmen okunmalı sessiz bir odada boş bir vakitte kelime kelime idrak edilmeli seveceğinizi düşünüyorum zor kitap güç kitap güzel kitap. Bu kitap güzel be kardeşim.

Kitap Yorumu Instagram Hesabı: @aylak_madam6

Nazım Hikmet’in Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim

Kitabın Yazarı: Nazım Hikmet

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 178 (Yapı Kredi Yayınları)

İlk Baskı Yılı: 1963

3.79/5 (75)

Sizlere Daha İyi Hizmet Vermek İçin Lütfen Oylama Yapınız.

1 2 3 4 5

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.